kapat ikonu

Merakla Beklenen Enflasyon Rakamları Açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından piyasalar tarafından merakla beklenen enflasyon oranları detaylarıyla birlikte açıklandı

Mart ayının sona ermesi ile birlikte Türkiye İstatistik Kurumu piyasaların büyük bir heyecanla beklediği enflasyon rakamlarını açıkladı. Açıklamanın yapılmasından sonra piyasaların yeni rakamlara göre bir yol haritası belirledikleri ifade edildi. Enflasyon oranları TÜFE oranlarına göre yüzde 1.03 oranında arttığı tespit edildi. Yurt içi alanında ÜFE rakamlarının ise yüzde 1.58 oranında bir artış yaşandığı öğrenildi. Yıllık enflasyon oranının ise yeni rakamlarla birlikte yüzde 19.71'e kadar yükseldiği tespit edildi.
 
En Yüksek Artış Sağlık Sektöründe Yaşandı
 
Ana harcama grupları incelendiği zaman özellikle sağlık sektöründe en yüksek artışın yaşandığı tespit edildi. Gıda ve alkolsüz içecekler çerçevesinde ürünlerde yüzde 2.44 seviyelerinde, eğitimde ise yüzde 1.45 oranında bir artışın gerçekleştiği öğrenildi.
 
Ana harcamalar grubuna bakıldığı zaman 2019 yılı Mart ayı rakamlarında sadece haberleşme alanında yüzde 0.29 seviyelerinde bir düşüşün gerçekleştiği tespit edildi.
 
Yıllık bazda bakıldığı zaman ise geçen yılın aynı dönemiyle bir karşılaştırma yapıldı ve en fazla artışın gıda ve alkolsüz gıda alanında yaşandığı öğrenildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol