kapat ikonu

Memurların zam teklifi belli oldu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu kamu görevlileri ve memur emeklileri için verilecek zam teklifini açıkladı. Teklif sendikalara sunuldu.

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren 2018 ve 209 yılına ilişkin zam teklifi sendikalara sunuldu. Zam teklifini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu açıkladı.
 
Milliyet'te yer alan habere göre, hükümet, kamu görevlileri ve memur emeklilerinin maaşlarına 2018 ve 2019 yıllarında yapılacak artışla ilgili teklifini sendikalara sundu. Teklif, 2018 ve 2019 yıllarının birinci ve ikinci altı aylık dönemleri için yüzde 3'er zam ve enflasyon farkını içeriyor.
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, hükümetin memur ve emeklilere sunduğu zam teklifini açıkladı. Buna göre hükümet memurlara ve emeklilere 2018 yılı ve 2019 yılının tüm yarı yılları için yüzde 3'erlik zam önerisinde bulundu. Taraflar arasında müzakereler devam edecek..
 
Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'nun memura 2018 için yüzde 3+3 zam teklifine ilişkin, “Bu teklife kapalıyız. Bugünkü oturum bizim için bitmiştir. Yeni makul ve makbul teklifler bekliyoruz. Yeni teklifler geldiğinde cebimiz de, kapımız da açık olacaktır” dedi.
 
Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Bakan Sarıeroğlu’nun 2018 için yüzde 3+3 zam teklifinde bulunmasının ardından teklifi kabul etmediklerini belirtti. Yalçın, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “2019 içinde 18 toplamda bir teklifimiz söz konusuydu. Sayın kamu işveren heyeti başkanı en düşük devlet memuru maaşını yüzde 97 oranında iyileştirdik dedi. Şu an en düşük devlet memuru maaşı bekar çocuğu olmayan, evli olmayan bir hizmetli ve 2 bin 405 TL. Yoksulluk sınırı ülkemizde 4 bin 800 TL. Yani yüzde 50’si demek. Yoksulluk sınırının aşılması için yüzde 50 bir iyileştirmeye ihtiyaç var. 4. dönem toplu sözleşmenin kamuoyu gündemine girmesinden bu yana çok temel olarak bir şeyi ifade ettik. Yeni ve büyük Türkiye söylemi masada yansısın ve bu sözleşme dönemi bir milat olsun istedik. Kamu işveren heyetinin teklifinin bütün bunları karşılamaktan çok uzak olduğunu görüyoruz. Anlaşılan o ki kamu işveren heyetinin elindeki hesap makinesi eski Türkiye’den kalma. Biz sunulan teklifi eski Türkiye’nin teklifi olarak görüyoruz. Onun için bu teklifi müzakere etmeye değer bulmuyoruz. Bu teklife kapalıyız. Bugünkü oturum bizim için bitmiştir. Yeni makul ve makbul teklifler bekliyoruz. Yeni teklifler geldiğinde cebimiz de, kapımız da açık olacaktır” dedi.
 
 

MEMUR-SEN 2018 İÇİN YÜZDE 10+6 ZAM İSTİYORDU

 
Yaklaşık 3 milyon 200 bin kamu görevlisi ile 1 milyon 900 bin memur emeklisinin 2018 ve 2019 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 4. dönem toplu görüşmeleri için Memur-Sen, üç alternatifli teklif sunmuştu. Buna göre, ilk teklifte, 2018'in ilk altı ayında yüzde 10, ikinci altı ayında yüzde 6, 2019'un ilk altı ayında yüzde 10, ikinci altı ayında yüzde 8 zam öngörülüyor.
 
İkinci teklifte, 1 Ocak 2018'den geçerli olmak üzere taban aylığa 75 lira net zam, aylık, taban aylık ve yan ödeme katsayılarına birinci altı ayda yüzde 7, ikinci altı ayda yüzde 7 zam talep ediliyor. 1 Ocak 2019'dan geçerli olmak üzere de taban aylığa 75 lira net zam, aylık, taban aylık ve yan ödeme katsayılarına birinci altı ayda yüzde 7, ikinci altı ayda yüzde 7 zam isteniyor.
 
Üçüncü teklif ise 1 Ocak 2018'den geçerli olmak üzere, ek ödeme oranlarına 15 puan ilave zam ve birinci altı ayda yüzde 6, ikinci altı ayda yüzde 6 zam ile 2019 için birinci altı ayda yüzde 10, ikinci altı ayda yüzde 8 zam talebini içeriyor.
Kaynak: Milliyet
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol