kapat ikonu

Memurlar Toplu Sözleşme Zam İsteklerini Açıkladılar

Memur ve memur emeklileri için verilecek zam oranlarının belirlenmesi adına yapılacak toplu sözleşme görüşmeleri için talepler ortaya çıkmaya başladı.

Memur ve memur emeklileri için bu yıl yapılacak zamların görüşülmesi ve ortak bir karara varması için toplu sözleşme görüşmelerinin yapılması bekleniyor. Görüşmelerin genellikle yaz sonu yapıldığı biliniyor. Ancak daha şimdiden görüşmeler hakkında gündeme gelen konularla ilgili çalışmalar başladı. Memurlar toplu sözleşme görüşmelerinde belirtmek istedikleri taleplerini gündeme getirmeye başladılar. 2019 yılı toplu sözleşme görüşmeleri için istekler bu süreçte ortaya çıkmaya başladı.
 
Yeni Talepler Ortaya Çıktı
 
Memurlar ve memur emeklileri eş ve aile yardımlarında birtakım maddi iyileştirmelerin yapılmasını istiyorlar. Ayrıca sık sık yaşanan disiplin cezalarının affı için birtakım öneri ve istekleri bulunuyor.
 
Memurlar arasında bulunan 5510 ve 5434 sayılı kanuna tabi olan memurlar arasında ciddi uçurumların oluşmaya başladığı dikkat çekildi. Bu sebeple tüm bu farkların ortadan kaldırılması için bazı talepler oluşturulmaya başlandı.
 
Memur ve memur emeklileri için yaklaşık yüzde 20 oranında bir vergi dilimi mevcut. Pek çok kişi bu oranın son derece yüksek olduğunu söylüyorlar. Bunun için vergi diliminin yüzde 10 seviyelerine düşürülmesi gerektiği ön plana çıktı. İşçilerde olduğu gibi hafta sonlarının yıllık izinlerden düşürülmesi memurların istediği diğer konular arasında yer alıyor.
 
Emeklilere dini bayramlarda verilen bayram ikramiyelerinin memurlara da verilmesi isteniyor. Son zamanlarda çok fazla gündeme gelen ve herhangi bir adım atılmayan 3600 ek gösterge sorununun bir an önce çözülmesi beklentiler arasında yer alıyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol