kapat ikonu

Memura ikinci emeklilik hakkı doğuyor

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) 1 Nisan 2017 tarihinden itibaren yeni bir sayfa açılacak ve memurlara 10 yıl sonra emekli olma fırsatı doğacak.

Ülkemizde milyonlarca kişiye ikinci defa emekli olma fırsatı sunan Bireysel Emeklilik Sistemi’nde 1 Nisan tarihinden sonra yeni bir dönem başlayacak.

Merkezi yönetim kapsamındaki Sosyal Güvenlik Kurumları ve Kamu İdarelerinde çalışan kişiler ile işçi sayısı 250 ila 999 arasında olan firmalar sisteme otomatik olarak dahil edilecek. KİT’ler ve mahalli idarelerde çalışan kişiler ise 1 Ocak 2018 tarihinde sisteme zorunlu olarak katılacak. Dolayısıyla ilk başta çalışan sayısı bin ve üzeri olan kişilerin dahil olduğu sistem daha geniş alanlara yayılma fırsatı sağlayacak.

Kamuda çalışanlar ise sisteme aynı koşullar altında katılım sağlayacak. 45 yaş altında bulunan tüm kamu personellerinin brüt maaşından yüzde 3 seviyesinde kesinti yapılacak ve bu tutar BES’e aktarılacak.

Sistemi benimsemeyen çalışanlar 2 ay içinde cayma hakkını kullanıp sistemden çıkabilecek. Bu kişiler maaşlarından kesilen tutarı en kısa sürede geri alabilecek. Yani sisteme katılmak zorunlu ancak sistemde kalmak tamamen çalışanın kendi isteğine bağlı.

Bireysel Emeklilik Sisteminin özellikleri nelerdir?

- 45 yaş altı tüm çalışanlar zamanla Bireysel Emeklilik Sistemine dahil edilecek.

- Çalışanların brüt maaşı üzerinden yüzde 3 oranında kesinti yapılacak. Bu rakam 2017 yılı için 53 lira 33 kuruş olarak belirlendi.

- Çalışanlar talep ettiği takdirde bu tutar daha da artabilecek.

- Çalışanların 2 ay içinde sistemden çıkma şansı bulunuyor.

- Sistemden ayrıldığı zaman biriken paranın tamamı iade edilecek.

- Devlet ise her ay kesinti yapılan tutarın yüzde 25’i kadar katkı sağlayacak.

- Sistemden çıkmayıp kalmayı tercih edenlere 1.000 TL devlet desteği verilecek.

- 10 yıl boyunca sistemde kalanlara, biriken paranın yüzde 5’i kadar daha devlet katkısı sağlanacak.

- İşten ayrılan bir kişi, yeni işe girdiği günden itibaren Bireysel Emeklilik Sistemine para aktarmaya kaldığı yerden devam edebilecek.

- Çalışanlar adına tüm işlemleri ilgili kurumlar yönetecek.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol