kapat ikonu

Memur ve emekli maaşının 2019’daki zam oranı belirlendi

TÜİK, enflasyon rakamlarını paylaştı. Enflasyon aralık ayında yüzde 0,40 düşerken, yıllık enflasyon ise yüzde 20,30 olarak gerçekleşti. Açıklanan bu veriler ayrıca milyonlarca memur, sözleşmeli personel ve emeklinin alacağı zam oranlarını da etkiliyor.

  • Gündem
  • 03 Ocak 2019 12:01
  • Son Güncelleme: 03 Ocak 2019 12:19
Günlerdir merak edilen veri sonunda paylaşıldı. Aralık ayı enflasyon oranları memurundan emeklisine, sözleşmeli çalışanından birçok kesimine kadar milyonlarca insanı da etkiliyor. Aralık ayı ve 2018 yılı enflasyon verileri nihayet duyuruldu. Buna göre enflasyon yüzde 0,40 oranında gerilerken, yıllık bazda enflasyon ise yüzde 20,30 olarak paylaşıldı. Söz konusu enflasyon verilerine göre memur, emekli ve sözleşmeli personellerin 2019’da alacağı zam oranları da belirleniyor. İşte milyonların merakla beklediği zamlı memur ve emekli maaşları ile ilgili detaylar...
 
YILLIK ENFLASYON YÜZDE 20,30 OLDU
 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından enflasyon verileri paylaşıldı. Enflasyon aralık ayında yüzde 0,40 seviyesinde düşerken, yıllık enflasyon ise yüzde 20,30 olarak gerçekleşti. Açıklanan enflasyon verileri milyonlarca insanı da direk etkiliyor. Buna göre bir kesimin alacağı zam oranları belirleniyor. Açıklanan enflasyon rakamıyla beraber milyonlarca memur, sözleşmeli personel ve emeklinin alacağı zam oranları da belirlendi.
 
Aralık ayında yüzde 0,40 seviyesinde enflasyonun düştüğünü açıklayan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yıllık enflasyonu da yüzde 20,30 olarak açıkladı.
 
SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLERİN ZAMLARI
 
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve BAĞ-KUR emeklilerinin ocak ayında yüzde 10,19 maaş zammı alacağı bildirildi.
 
MEMUR VE EMEKLİYE YÜZDE 10,7 MAAŞ ZAMMI
 
Bu verilerin ışığında memur ve emeklilerin, yüzde 4 + enflasyon farkı ile birlikte yüzde 10,7 maaş zammı alacağı belirtildi. Toplu sözleşme gereği memurlar 2019’un ocak ayında yüzde 4 zam daha alacak.
 
ZAMLI MAAŞLAR 15 OCAK’TA
 
Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklilerinin zamlı maaşlarını ve enflasyon farkı 15 Ocak 2019 tarihinden itibaren dağıtılacak.
 
ENFLASYON FARKI 5 AYLIK DİLİMLER HÂLİNDE HESAPLANIYOR
 
Toplu sözleşme gereği, enflasyon farkının 6 aylık dilimler hâlinde hesaplandığı biliniyor. 2018 yılının ilk 6 aylık döneminde enflasyon yüzde 9,17 seviyesinde gerçekleşmişti. Bundan dolayı söz konusu dönem için tespit edilen yüzde 4 toplu sözleşme zammına ek olarak yüzde 5,17 enflasyon farkı da memur maaşlarına dâhil edilmişti.
 
Ayrıca SSK ve Bağ-Kur emeklileri de maaşlarını geçen senenin son 6 aylık enflasyonu oranında zamlı alacağı hatırlatıldı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol