kapat ikonu

Memur emeklisine 7 bin 500 lira ek ikramiye

30 yıldan fazla çalışmış emekli memur hayatta ise kendileri, eğer yaşamını yitirmişse dul ve yetimleri ek ikramiye alabilecek. Dul ve yetimlere verilmesi planlanan ikramiyeler ise veraset ilamına göre netlik kazanacak…

  • Gündem
  • 05 Şubat 2017 11:37
  • Son Güncelleme: 05 Şubat 2017 12:07

Emekli olduğu dönemde 30 yıldan fazla çalışan fakat 30 yıl üzerinden ikramiye alan memur emeklileri için müjdeli haber geldi. 1 yıl içerisinde başvuru yapan vatandaşlar, emekli olduğu tarihe göre ikramiye almaya hak kazanacak. Ek ikramiye ödemeleri ise 2 eşit taksitler halinde verilecek. 7 bin 500 lira ve altında emekli ikramiyesi alacak olan kişiler başvuru tarihinden sonraki 3 ay içerisinde ödemelerini alabilecek. Kısacası başvuru işlemini bugün gerçekleştirenler en geç Nisan 2017 tarihine kadar parasını almış olacak.

7 Ocak 2015’ten önce emekli olanlar faydalanabilecek

Emekli memurların bir kısmı hayatta bir kısmı ise vefat etmiş durumda. Fakat ek ikramiye ödemeleri her memur emeklisinin hakkı. Dolayısıyla 7 Ocak 2015 tarihinden önce kamu kurumlarında 30 yıldan fazla çalışmış emekliler ek ikramiye alabilecek. Eğer memur emeklisi hayatta değilse bu haktan eşi ve çocukları faydalanabilecek. Emekli memurun dul eşi, yetim erkeği veya yetim kızının Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapması halinde hesaplanan tutar banka hesabına yatırılacak. Yani vefat eden memur emeklisinin tüm hakları yasal varislerine devredilmiş olacak.

Ek ikramiye hesaplamaları nasıl yapılır?

Ek ikramiye ödemeleri hesaplanırken memurun işe başladığı ve işten ayrıldığı tarih esas alınır. Bu hesaplama sonrasında 30 yıldan fazla çalışan kişiler ek ikramiye alabilecek. Gerek hak sahipleri gerekse de hak sahibinin mirasçıları 1 yıllık süre zarfında hesaplanan ek ikramiye tutarına itirazda bulunabilecek. Bunun için başvuru yaptığınız SGK ‘ya gitmeniz yeterli olacaktır. İtiraz dilekçesinin cevabı ise en kısa sürede tarafınıza ulaştırılacaktır.

Yatacak olan ek ikramiye tutarı mirasçı sayısına göre değişiklik gösteriyor. Örneğin vefat eden emekli bir memur 10 bin lira almaya hak kazanmışsa ve bu kişinin tek mirasçısı dul eşi ise ödemenin tamamı bu kişiye yapılır. Ancak dul eş ve 1 yetim çocuk varsa 2 bin 500 lira dul eşe, 7 bin 500 lira yetim çocuğa yapılır. Yani kanuni mirasçılar belirlenen hisse doğrultusunda ek ikramiye ödemesi alabilecek.

Dul eş ve iki yetim çocuğun olması halinde ise yüzde 25’lik kısım dul eşe ödenecek. Geriye kalan 7 bin 500 lira ise 2 yetim çocuk arasında paylaştırılacak. Yetim çocuk sayısı 3 ise her çocuk 2 bin 500 lira almaya hak kazanacak.

Ek ikramiye ödemelerine başvurular kısa bir süre önce başladı. Bağlı bulunduğunuz İl Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek başvuru işlemini tamamlayabilirsiniz. Ödemeler ise başvuru tarihinden sonraki 3 ay içinde kişilerin hesabına yatırılacak.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol