kapat ikonu

Melek yatırımcılar İstanbul'da bir araya gelecek

Dünya Melek Yatırım Forumu, 17-19 Şubat tarihleri arasında İstanbul'da yapılacak.

Gazetecilere demeç veren Dünya Melek Yatırım Forumu (WBAF) Başkanı Baybars Altuntaş, İstanbul'da gerçekleşecek forumun, bu sene ilk defa start-up'lara küresel yatırım fonu arama imkânı sağlayacağını ifade ederek, 18 ülkeden 50 girişimcinin, 6'şar dakika süreyle yatırımcılara ana sahnede sunumlarını yapacağını bildirdi.
 
Geçen sene 340 bin melek yatırımcı toplamda 9,6 milyar avroluk yatırım yaptı
 
Dünya Melek Yatırım Forumu'nun 17-19 Şubat tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleştirileceğini dile getiren Altuntaş, geçen sene Avrupa'da 340 bin melek yatırımcının toplam 9,6 milyar avroluk yatırım yaptığını belirterek, bu rakamın ABD’de 320 bin melek yatırımcıyla 26 milyar dolar seviyesinde olduğunu anımsattı.
 
Start-up ekonomisinde Türkiye çok hızlı bir yol kat etti
 
Türkiye'nin start-up ekonomisi bakımından 8 sene önce Avrupa'nın 32. ülkesi olduğuna işaret eden Altuntaş, Türkiye’nin geçen sene 500 milyon avroyu geçen yatırımla Avrupa'nın 5. büyük melek yatırım pazarı hâline geldiğini vurgulayarak, Türkiye'nin Birleşik Krallık'tan sonra bu konuda kanuna sahip olan tek ülke olduğu için bu kadar hızlı gelişme kaydettiğini öne sürdü. Altuntaş, 2018 yılı sonu itibarıyla 471 melek yatırımcının Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca akredite edilmiş durumda olduğuna dikkati çekerek, bunların da yapmış oldukları yatırımın yüzde 75'ini vergilerden düşebildiğini, bunun da dünyadaki en yüksek oran olduğunu ve böylelikle Türkiye’nin start-up ekonomisinde çok hızlı bir yol kat ettiğini savundu.
 
Erken aşama yatırım ekosisteminin ‘’Davos’’u
 
Altuntaş, söz konusu fuarın erken aşama yatırım ekosisteminin "Davos"u olarak kabul edildiğine işaret ederek, forumun Singapur'dan Güney Afrika'ya hemen hemen 80 ülkeden binden fazla katılımcıyla gerçekleşeceğini açıkladı.
 
23 uluslararası oturum düzenlenecek
 
Söz konusu forum kapsamında bu sene itibarıyla start-up ekonomisini büyütmek adına özel sektör ve kamu iş birliğinin nasıl geliştirileceği ve kamu finasmanının akıllı finansmana nasıl dönüşebileceği konularının masaya yatırılacağı paneller düzenleneceği bilgisini paylaşan Altuntaş, WBAF'de 112 konuşmacının bulunacağı 23 uluslararası oturumun düzenleneceğini de anımsatarak, WBAF’nin bu sene ilk defa 'start-up'lara küresel yatırım fonu arama imkânı sağlayacağını duyurdu.
 
Bakan Kasapoğlu’nun da konuşma yapması bekleniyor
 
Altuntaş, 18 farklı ülkeden hemen hemen 50 girişimcinin, 6'şar dakika içerisinde yatırımcılara ana sahnede sunumlarını gerçekleştireceğini anlatarak, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu'nun da forumun açılışında konuşma yapmasının ve girişimcilik ve melek yatırım konusundaki projelere değinmesini beklediklerini aktardı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol