kapat ikonu

Matbaacılar yerel seçimden dolayı yoğun

31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerine kısa bir süre kala matbaacılar, adayların broşür, afiş, el ilanı ve kartvizit gibi siparişleri için yoğun çaba sarf ediyor.

Çeşitli sebeplerle ekonomik problem yaşayan matbaacılık sektörü, yerel seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte yeniden hareketlenmeye başladı.
 
Gazetecilere konuşan Şanlıurfa Matbaacılar Derneği Başkanı Ramazan Tahsin Birgül, yerel seçimlerin sektöre hareketlilik kazandırdığını ifade ederek, matbaacılar için hasat döneminin seçimler olduğunu vurguladı. Son dönemlerde siyasi partilerin tanıtım ve reklam çalışmalarının merkezden, büyük firmalar aracığıyla yapıldığını, bunun da kendilerini olumsuz etkilediğini dile getiren Birgül, matbaacılık sektörünün zor durumda olduğunu dile getirerek, geçmişte seçimlere hasat gözüyle baktıklarını, son 3-4 seçimdir bunun yaşanmadığını bildirdi.
 
MATBAACILARIN TEK GEÇİM KAYNAĞI MUHTARLAR
 
Birgül, partilerin artık reklam ve tanıtımlarını merkezden yaptığını anlatarak, çoğu zaman anlaşmalı firmalara verdiklerini söyledi. Şu anda ağırlıklı olarak muhtar adaylarına çalıştıklarını vurgulayan Birgül, ancak onların da siyasi partiler gibi olmadığını, seçmen sayıları ve propaganda alanları dar olduğu için, bu yüzden sınırlı sayıda broşür, afiş ve ilan bastırdıklarını aktararak, çok büyük reklam, afişler olmamasından dert yandı. Birgül, bir muhtar adayının kendi mahallesi için 300-400 civarında afiş yaptırdığı bilgisini paylaşarak, kendi arabalarına ve esnafın camlarına yapıştırdığını, matbaacıların seçimle ilgili tek elinde kalan geçim kaynağının da muhtarlar olduğunu ileri sürdü.
 
Birgül, sektörlerinin kötü durumda olduğuna dikkati çekerek, küçük esnafın büyük firmalarla rekabet edemediğini, sosyal medyanın da işlerini olumsuz etkilediğini iddia etti.
 
SİYASİ PARTİLER DE ESNAFI DESTEKLESİN
 
Matbaa sahibi Ahmet Polat, yerel seçimlerin yaklaşmasıyla işlerinin arttığını vurgulayarak, matbaacıları daha çok muhtar adaylarının tercih ettiğini söyledi. Yerel seçimin yaklaşmasıyla işlerin hareketlendiğini aktaran Polat, muhtar adaylarının afiş, broşür ve el ilanlarını hazırladıklarını kaydederek, yakın zamanda muhtarların oy pusulalarını da hazırlayacaklarını duyurdu. Polat, şu anda Şanlıurfa'da muhtar adaylarının bereketi olduğunu, siyasi partilerin de bu duyarlılığı göstermesini beklediklerini ifade ederek, onların da yerele inip esnafı desteklemesini talep etti. Partilerden, merkezden değil de yerelden iş yapmalarını bekleyen Polat, buradaki fiyatların da çoğu yerle aynı olduğunu savunarak, şu anda muhtar adaylarının oy pusulalarının basımını beklediklerini belirtti.
 
Bölgede hem grafiker hem de tasarımcılık işi ile uğraşan Ümit Uyar da muhtar adaylarının afişlerine yazmak için zaman zaman kendilerinden komik sloganlar talep ettiklerini anlatarak, seçimin yaklaşmasıyla iş yoğunluğunun arttığını bildirdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol