kapat ikonu

Mart içerisinde ilk sondajımızın neticelerini alacağız

Bakan Dönmez, Antalya açıklarında süren sondaj çalışmalarına ilişkin, hedef derinliğinin deniz seviyesinden itibaren 5 bin 500-6 bin metreler olduğunu anımsatarak, mart içerisinde ilk sondajın neticelerinin alınacağını ilan etti.

Gazetecilere konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Fatih Sondaj Gemisi ile ilk sondajı Antalya açıklarında başlattıklarını hatırlatarak, çalışmalarda yaklaşık 4 bin metrelere ulaştıklarını bildirdi. Hedef derinliğin deniz seviyesinden itibaren 5 bin 500-6 bin metreler olduğunu kaydeden Dönmez, iş programına da uygun olarak ilerlendiğini vurgulayarak, mart içerisinde ilk sondajın neticesinin alınacağını yineledi.
 
HEDEF VE NİYET: İLK SEFERDE SONUCA ULAŞMAK
 
Bakan Dönmez, hedef ve niyetlerinin, ilk seferde sonuca ulaşmak olduğunu ifade ederek, bulunmasa bile yılmadan, çekinmeden bir sonrakinin kazılacağını kaydetti. Doğu Akdeniz’in hidrokarbon rezervleri bakımından yüksek potansiyel içeren bir bölge olduğuna işaret eden Dönmez, yaklaşık 6-7 yıldır sismik araştırma gemilerinin o bölgede ciddi çalışmalar yaptığını dile getirerek, yığınlarca data elde edildiğini bildirdi. Dönmez, o dataların tek tek işleyip, analiz ettikten sonra da potansiyeli en yüksek lokasyonu tespit edip delindiğini anlatarak, çalışmaların sürdüğünü söyledi. Bu konuda biraz daha sabırlı olunması gerektiğini savunan Dönmez, müjdeli haberi tüm kamuoyuyla paylaşacaklarını ileri sürdü.
 
KIBRIS BÖLGESİNDE SONDAJ SİNYALİ
 
İngiltere'nin Kuzey Denizi'nde 150 kuyu açtığına işaret eden Dönmez, buradan çıkma kararı aldıktan sonra açtıkları 151. kuyuda ürüne ulaştıklarını anımsatarak, bu örneği Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a verdiğini, Erdoğan’ın da kendisine o kadar sabretmeyeceğini ve daha çabuk bulunmasını istediğini söyledi. Dönmez, şimdi teknolojinin geliştiğini, ilk kuyularda doğal gaz ya da petrole rastlamayı istediklerini anlatarak, Kıbrıs ile alakalı olarak da Kıbrıs Türk halkının adada haklarının gasbedilmesi, oldu bittiye getirilmesine rıza gösterilmeyeceğini dile getirdi. Türkiye Petrolleri’nin Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kendisine vermiş olduğu ruhsat alanlarında sismik araştırmalarını yaptığını vurgulayan Dönmez, kısa bir gelecekte ilk sondajın da o bölgede yapılabileceğinin sinyalini verdi.
 
HİÇBİR ÜLKE TÜRKİYE’NİN VE KIBRIS’IN HAKKINI İHLAL EDEMEZ
 
Dönmez, özellikle Kıbrıs Rum Kesimi'ni bu vesileyle bir kez daha ikaz ederek, Türkiye’nin kendi sahasında, ekonomik bölgesinde istediği sondaj ve çalışma hakkına sahip olduğunu ifade etti. Türkiye’nin hiçbir ülkenin malında ya da kaynağında gözü olmadığını dile getiren Dönmez, hiçbir ülkenin de Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs'ta yaşayan Türk toplumunun hak ve menfaatlerini ihlal etmesine rıza göstermeyeceklerini iletti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol