kapat ikonu

Marmaris’e İngilizlerin erken rezervasyonlarında artış

İngiltere pazarındaki hareketliliğin ve ilginin turizmciler için sevindirici olduğu ve burada yüzde 35'lik bir artışın yaşandığı öğrenildi.

  • Sektörel
  • 24 Aralık 2018 12:28
  • Son Güncelleme: 24 Aralık 2018 12:42
Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu, 2018’in çok iyi geçtiğini bildirerek, iyi giden bir yılın ardından artışın devam ederek 2019 yılının da çok parlak ve yüksek bir sezon olarak geçeceğini öne sürdü.
 
İNGİLTERE PAZARINDA YÜZDE 35’LİK ARTIŞ
 
Londra'daki turizm fuarından çok iyi ve sevindirici haberlerle dönüldüğünü ifade eden Bülbüloğlu, İngiltere pazarında yüzde 35’lik bir artışın yaşandığını anımsatarak, İngiltere pazarının çok iyi ve olumlu olduğunu, bunun yanı sıra diğer pazarların da çok iyi olduğunu vurguladı.
 
ALTERNATİF TURİZMİN YARATILMASI GEREK
 
Bülbüloğlu, son birkaç yıl yaşanan krizin kötü etkileri olsa da olumlu yanlarının da görüldüğünü dile getirerek, krizin kendilerine alternatif pazarlar bulması konusunda öğretici olduğunu savundu. Alternatif turizmin de yaratılması gerektiğine inanan Bülbüloğlu, İngiltere pazarına bağımlı kalınmaması, diğer pazarların da büyütülmesini isteyerek, bunun faydalarının 2019'dan itibaren görüleceğini öne sürdü. Bülbüloğlu, Marmaris'e hiç uçak indirmeyen İskandinav ülkelerinin bile 2019'da uçak koyduğunu anlatarak, bunu 2020'ye hazırlık olarak niteledi.
 
YILLIK YÜZDE 7’LERE VARAN BÜYÜME
 
Bülbüloğlu, Marmaris'in çok iyi bir destinasyon olduğunu, turistlerin ilçede çok hesaplı tatil yapabildiğini belirterek, dijital ve reklam konularının daha da geliştirilmesini vurguladı. Dünya turizminin çok büyüdüğünü anlatan Bülbüloğlu, yıllık yüzde 7'lere varan büyümenin yaşandığını, doğası, kültürü ve medeniyetiyle Türkiye’nin iyi bir yerde olduğuna işaret ederek, 1,5 milyar kişinin turizmle gezeceğini, Türkiye’nin de turizmle büyümesi gerektiğini bildirdi. 80 milyon turistin ağırlanabileceğini iddia eden Bülbüloğlu, İngiliz pazarının 2,5 milyon, İspanya’nın 20 milyon İngiliz turisti ağırladığını, Türkiye’nin de 10 milyon ağırlayabileceğine işaret ederek, fiyatların da bunların olması hâlinde hak ettiği yere geleceğini kaydetti.
 
DOLULUKLARIN ORANI ÇOK İYİ
 
İngiltere pazarındaki artışla apart otellerin nitelikli olmaları durumunda turizmin eski parlak günlerine yeniden döneceğini vurgulayan Bülbüloğlu, İngiltere'nin yanında diğer Avrupa ülkelerinde de nitelikli apart isteyen turistlerin varlığından bahsederek, dolulukların çok iyi olduğunu fakat fiyatların da dünyayla entegre olması gerektiğini, 2019’da turizmcilerin 2020 için yapacakları kontratlara dikkat etmesi konusunda uyarılarda bulundu.
 
İNGİLTERE’DE YÜZDE 35’LİK ARTIŞ
 
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Marmaris Bölge Temsil Kurulu Başkanı Suat Esin, İngiltere pazarındaki hareketliliğin ve ilginin turizmciler için sevindirici olduğunu ifade ederek, Muğla'nın Marmaris ilçesine yönelik İngiliz turistlerin erken rezarvasyonlarda ilgili olduğunu ve burada yüzde 35'lik bir artışın yaşandığını açıkladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol