kapat ikonu

Marmarabirlik ödemeleri 30 Ocak'ta yapacak

Marmarabirlik, 2018-2019 iş yılı ürün alım kampanyası kapsamında 12 Ekim'den beri alınan ürün bedellerinin yüzde 80'inin 30 Ocak 2019 tarihinde ödeneceğini açıkladı.

  • Şirketler
  • 04 Ocak 2019 21:05
  • Son Güncelleme: 04 Ocak 2019 21:17
Marmara Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliği’nden (Marmarabirlik) yapılan açıklamada, 30 Ocak tarihinde gerçekleştirilecek ödeme ile Birlik, ürün bedellerinin yüzde 80'inin karşılığı olan 273 milyon Türk lirasının ödemesini tamamlamış olacak.
 
12 Ekim tarihi itibarıyla başlayan ürün alım kampanyası sona eren Birlik, kampanya kapsamında 351,5 milyon Türk lirası karşılığında 51 bin ton ürün almıştı.
 
ALACAKLAR BİR GÜN DAHİ GECİKTİRİLMEYECEK
 
Açıklamada görüşlerine yer verilen Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, çok zor bir kampanya döneminin geride kaldığını anımsatarak, ortakların Marmarabirlik'ten alacaklarının bir gün dahi geciktirilmeyeceğini bildirdi.
 
REKOLTE BEYAN DIŞI ALINAN ÜRÜN BEDELLERİ DE MAYIS SONU YAPILACAK
 
12 Ekim tarihinden beri alınan ürün bedellerinin yüzde 80 karşılığı olan 273,5 milyon Türk lirasının 30 Ocak tarihinde yapılacak ödemelerle ortaklara ödeneceğini müjdeleyen Asa, rekolte beyan dışı alınan ürün bedellerinin de mayıs ayı sonunda yapılacağını belirtti.
 
273,5 MİLYON TÜRK LİRASI KREDİ KULLANMADAN ÖDENECEK
 
Birliğin mali imkânlarının elvermesi durumunda son ödeme takviminin geri çekilebileceğini dile getiren Asa, bugüne kadar ürün bedellerinin ödenmesinde hiçbir şekilde kredi kullanmadıklarına işaret ederek, bu kampanya dönemindeki ürün bedellerinin yüzde 80 karşılığı olan 273,5 milyon Türk lirasının, kredi kullanmadan ödeneceğini hatırlattı.
 
ORTAKLARDAN DAHA ÇOK ÜRÜN ALABİLMEK İÇİN DEPO YAPMA HEDEFİ
 
Asa, böylelikle geçen sene alınan kilogram ve toplam tutar miktarının bu yıl da aynı dönemde ödeneceğine dikkati çekerek, geriye kalan yüzde 20 ödeme dilimi için kesinlikle kredi kullanılmayacağını vurguladı. Kredi erişim noktasında yaşanan sıkıntıları ve faiz oranlarını herkesin çok iyi bildiğini söyleyen Asa, kredi faizi ödeneceğine, kredi kullanmayarak kooperatiflere, ortaklardan daha çok ürün alabilmek için depo yapmayı hedeflediklerini açıkladı.
 
351 MİLYON TÜRK LİRASI ÜRÜN ALIMI YAPILDI
 
Asa, kampanya döneminde alınan ürün miktarlarını ve bedellerini geçen sene ile kıyaslayarak, 2017-2018 ürün alım kampanyasında, 51 bin ton ve 290 milyon Türk lirası ürün alımı gerçekleştirildiğini kaydederek, bu kampanya döneminde, yine 51 bin ton ve 351 milyon Türk lirası ürün alımının yapıldığını anlattı.
 
ORTAKLAR BİR ÖNCEKİ SENEYE GÖRE 61,5 MİLYON TÜRK LİRASI DAHA FAZLA KAZANDI
 
Alınan ürün miktarının aynı olmasına karşın ortakların, bir önceki seneye kıyasla 61,5 milyon Türk lirası daha fazla kazandığını savunan Asa, piyasa koşullarından daha yüksek fiyatla ürün alımı gerçekleştirildiğini ileri sürerek, bu kampanya döneminde tek alıcı olmalarına karşın zorlu dönemin üstesinden gelindiğini vurguladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol