kapat ikonu

Marmara Gölü'nün yükselmesi balıkçıları sevindirdi

Manisa'da Marmara Gölü'nde su seviyesinin yüzde 5'lerden 30'lara kadar çıkması, su seviyesinin düşüklüğünden ötürü tekneleriyle ava çıkamayan balıkçıları sevindirdi.

Metrekareye ortalama düşen 402 kilogram yağışla, verilerin kaydedilmeye başladığı 1938’den beri en yağışlı ocak ayını yaşayan Manisa'nın Salihli ile Gölmarmara ilçeleri arasında bulunan Marmara Gölü'nde doluluk oranının yüzde 30’a kadar yükseldiği öğrenildi.
 
Tepeli pelikan ve küçük karabatak gibi nesli tehlikeye giren kuş türleri de dâhil 20 bin su kuşuna ev sahipliği yapan, bunun yanında, 2017 senesinde "Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan" ilan edilen Marmara Gölü'ndeki su oranının, geçen ay itibarıyla düşen rekor yağışların ardından 90 milyon metreküpe çıktığı aktarıldı.
 
Hemen hemen 3 ay evvel su seviyesinin düşüklüğünden ötürü sığlık sebebiyle tekneleriyle ava çıkamayan balıkçılar, düşen yağışların ardından suların yükselmesiyle birlikte tekrardan ava başladı.
 
Göldeki derinlik 50 santimetreye kadar düştü
 
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Devlet Su İşleri (DSİ) 2. Bölge Müdürü Ali Fuat Eker, DSİ’nin kurduğu setlerle suni depolama gölü olarak hizmet vermeye başlayan ve senede ortalama 150 milyon metreküp suyu Gediz Ovası’na ulaştıran Marmara Gölü'ndeki su miktarının ekimde 15 milyon metreküpe kadar gerilediğini dile getirerek, doluluk oranının yüzde 5'lere, göldeki derinliğin de bölüm bölüm 50 santimetrelere kadar düştüğünü bildirdi.
 
Doluluk oranının daha da artması bekleniyor
 
Bölgenin ocak ayında oldukça yoğun yağışa maruz kaldığına işaret eden Eker, Marmara Gölü'nde şu anda yüzde 30 doluluk oranı olduğunu kaydederek, 90 milyon metreküpten fazla suyun bulunduğunu belirtti. Eker, geçen yıldan da iyi durumda olduğunu, bu yıl yağışların kendilerini sevindirdiğini ifade ederek, doluluk oranlarının daha da artmasını beklediklerini vurguladı. Daha nisan yağışları olduğuna dikkati çeken Eker, göllerin ve barajların biraz daha dolmasının beklendiğini anımsatarak, bereketli bir sulama sezonu geçirilmesinin öngörüldüğünü aktardı.
 
Balıkta sıkıntı yok
 
Eker’in ardından konuşan Gölmarmara Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Rafet Kerse, gölün sulama faaliyetlerinin yanında, bölgede yaşamını sürdüren köylüler için önemli bir geçim kaynağı olduğunu hatırlatarak, göl çevresindeki 7 mahalleden 160 civarında balıkçının buradan yararlandığını açıkladı. Daha evvel göldeki su seviyesinin yarım metrelere kadar düşmesi sebebiyle kayıklarla ava çıkamadıklarını söyleyen Kerse, şu anda gölde doluluk oranının yüzde 30 civarında olduğunu duyurarak, Gördes Barajı'ndan su akışının buraya devam ettiğinin altını çizdi. Kerse, bu gölün kurumaması adına çalışmaların devam ettiğinden bahsederek, şu anda göldeki su seviyesinin arttığını vurguladı. Balıkçıların gölde rahat bir biçimde gidip gelebildiğine değinen Kerse, balıkta bir sıkıntının olmadığını öne sürerek, bol bir şekilde balığın çıktığını açıkladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol