kapat ikonu

Marketlerdeki fiyatlar için 'sıfır gümrük vergisi' önerisi

GİMAT Başkanı Kesimal, market ürünlerinin yüzde 40'ının ithal edildiğini dile getirerek, temel tüketim malları olan gıda ve temizlik malzemelerinde gümrük vergilerinin sıfırlanmasının, fiyatların düşmesini sağlayacağını söyledi.

Gazetecilere konuşan Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Ankara Toptancıları (GİMAT) Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Recai Kesimal, Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tepkisini dile getirdiği market ürünlerinin fiyatlarındaki yüksekliği değerlendirerek, GİMAT'ın Türkiye ve Orta Doğu'nun en büyük toptancı sitesi olduğunu anımsattı. Kısa süre önce hizmete açtıkları GİMAT Gross'un da Avrupa'nın en büyük marketi olduğunu ifade eden Kesimal, toptancı ve perakendeci olarak konunun iki ayağını da temsil ettiklerini belirterek, perakende sektöründe yoğun bir rekabet olduğuna dikkati çekti.
 
HİÇ KİMSE FAHİŞ FİYATA MAL SATMA KEYFİYETİNE GİREMEYECEK
 
Kesimal, marketlerin de fiyatlarını, aldıkları ürün fiyatına göre belirlediğini anlatarak, aldıkları ürün fiyatlarına yüzde 15 eklediklerini söyledi. Bunun yüzde 11-12'sinin işletme gideri, yüzde 3'ünün de kâr olduğuna işaret eden Kesimal, 3-4 ay önceden alınan malın üzerine enflasyona bağlı artışları dâhi eklenmediğini kaydederek, bu sert rekabet ortamında kimsenin fahiş fiyata mal satma keyfiyetine giremeyeceğini vurguladı. Kesimal, bu şekilde satanların biletini yine vatandaşların keseceğini savunarak, perakendede fahiş fiyata satış yapanların sahneden çekileceğini ileri sürdü.
 
GIDA VE TEMİZLİK MALZEMELERİNDE GÜMRÜK VERGİLERİNİN SIFIRLANMASI TALEBİ
 
Kesimal, market ürünlerinin yüzde 40'ının ithal edildiğini hatırlatarak, temel tüketim malları olan gıda ve temizlik malzemelerinde gümrük vergilerinin sıfırlanması talebinde bulundu. Gümrük vergilerinin ayarlanmasıyla birlikte fiyatların düşmesinin mümkün olacağının altını çizen Kesimal, soğan ve salça için gümrük vergilerinin kaldırıldığını aktararak, doğrudan vatandaşın mutfağına giren birçok tarım ürününde ithalat vergilerinin sıfırlanıp fiyatların aşağı çekilebildiğinden bahsetti. Kesimal, gümrük vergilerinin sıfırlanır ya da sıfıra yakın noktalara çekilmesi hâlinde fiyatları aşağı çekmenin mümkün olabileceğini iddia etti.
 
BÜYÜK ÖLÇEKLİ İTHALATÇILAR UYARILSIN
 
Toptancıların da ağır rekabet şartlarında karlarını minimize ettiğini bildiren Kesimal, işletme giderlerini karşılayamayacak karlılıkla iş yapan, sıkıntı içinde müesseselerin bulunduğunu öne sürerek, toptancıların da aldığı ürünün üzerine yüzde 1-2 kâr eklediğini dile getirdi. Kesimal, kendilerinin de büyük ithalatçı ve üreticilerden aldıkları malın üzerine kâr oranı eklediklerini açıklayarak, marketçilerin hedef alındığını, fakat kârlarını minimize ettiklerini duyurdu. Son noktaya kadar özveri gösterip fiyatları yükseltmemeye çalıştıklarını öne süren Kesimal, burada büyük ölçekli ithalatçı firmaların ve sanayicilerin uyarılması gerektiğini savunarak, marketlere mal satanların da büyük montanlı tedarikçi ve gruplar olduğunu anımsattı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol