kapat ikonu

Marketler ekmekte nimeti de maliyeti de bölüştürsün

İTO Başkanı Avdagiç, İstanbul’da bakkal ve zincir marketlerin ekmekte yapılan fedakârlığa daha fazla katılması gerektiğini ifade etti.

  • Sektörel
  • 30 Ekim 2018 13:28
  • Son Güncelleme: 30 Ekim 2018 13:38
İstanbul'da ekmek üreticilerinin ekmeğe 34 aydır zam yapmadığının altını çizen İTO Başkanı Avdagiç, bu fedakârlığa bakkal ve zincir marketlerin de daha fazla katılmaları gerektiğini dile getirerek, ‘’Üretici ile nimeti de maliyeti de bölüşmeli." yorumunda bulundu. Fedakârlığın büyük oranda üreticiler tarafından yapıldığını söyleyen Avdagiç, bakkal ve zincir marketlerin de bu yüke omuz vermeleri gerektiğini vurguladı. Ayrıca iskonto oranları ile ilgili de konuşan Avdagiç, Ticaret Bakanlığı tarafından yüzde 15’lik oranın yeniden düzenlenmesi gerektiğini savundu.
 
ÜRETİCİLER 34 AYDIR ZAM YAPMIYOR
 
İstanbul'da ekmek üreticilerinin ekmeğe 34 aydır zam yapmadığını hatırlatan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, bu fedakârlığa bakkal ve zincir marketlerin de daha fazla katılmaları gerektiğini vurguladı. Avdagiç, "Bu sayede, üretici ile nimeti de maliyeti de bölüşmeli." değerlendirmesinde bulundu.
 
KOMİSYON PAYI 10 KURUŞLA SINIRLANDIRILMALI
 
Avdagiç tarafından yapılan yazılı açıklamada, ekmekte dağıtıcının komisyon payının, fiyat 125 kuruş kaldığı sürece 10 kuruşla sınırlandırılması gerektiğini kaydetti.
 
FEDAKÂRLIĞIN BÜYÜK KISMININ ÜRETİCİDE OLMASI DOĞRU DEĞİL
 
Avdagiç, İstanbul'da ekmek üreticilerinin ekmeğe 3 yıldır zam yapmadığını hatırlatarak, bu fedakârlığa bakkal ve zincir marketlerin de daha fazla katılmaları gerektiğine dikkati çekti. Böylece, üretici ile nimeti de maliyeti de bölüştürmesi gerektiğini kaydeden Avdagiç, bu fedakârlığın büyük kısmının ekmek üreticilerinde kalmasının doğru olmadığı görüşünü savundu. Avdagiç, bakkal ve zincir marketlerin de bu yüke omuz vermeleri gerektiğini dile getirdi.
 
İSTANBUL’DA HER 4 EKMEKTEN 3’ÜNÜ MARKETLE SATIYOR
 
İstanbul'da 250 gram ekmeğin satış fiyatının 125 kuruş olarak tespit edildiğini anımsatan Şekib Avdagiç, İstanbul'da her 4 ekmekten 3'ünün bakkal ve marketler eliyle satıldığı bilgisini paylaşarak, marketlerin de fırından ekmeği belirli bir indirim oranıyla aldığınsan bahsetti.
 
YÜZDE 15, 19 KURUŞA TEKABÜL EDİYOR
 
Avdagiç, Ticaret Bakanlığının, bu indirime bir süre önce yüzde 15 sınırı getirdiğini ve dağıtıcıların ekmekte üreticiden yüzde 15'ten fazla komisyon isteyemeyeceğini hatırlatarak, yüzde 15 iskontonun karşılığının da 19 kuruşa tekabül ettiğini kaydetti.
 
KOMİSYON ORANI YÜKSEK
 
Gelinen noktada ekmek üreticileri un, işçilik ve enerji fiyatlarındaki artışlara rağmen büyük bir fedakârlıkla ekmek fiyatlarını artırmadığını yineleyen Avdagiç, dağıtım için ödenen yüzde 15 komisyon oranının yüksek kaldığını ve bu noktada bakanlık tarafından yeni bir düzenleme yapılmasının doğru olacağı kanaatini savundu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol