kapat ikonu

Market zincirleri tarladan mal alamayacak

TBMM, Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı, market zincirlerinin tarladan mal alamayacağını vurgulayarak, bunların hâl sistemine dâhil olacaklarını söyledi.

Gazetecilere konuşan TBMM, Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Yunus Kılıç, çalışmaları devam eden hâl yasasının hayata geçmesi ile birlikte büyük zincir marketlerin hâl sistemine dâhil olacağını kaydederek, bunların tarladan mal alamayacağını, ya komisyoncudan ya tüccardan ya da hâlden alacaklarını duyurdu.
 
Çiftçi ürününü düşük fiyattan satmaya mecbur bırakılıyor
 
Büyük zincir marketleri ile tüccarların, köylünün bu durumunu fırsata çevirdiğini istediği fiyattan ürünü tüketicinin elinden tehdit zoruyla aldığını iddia eden Kılıç, çiftçinin ürününü düşük fiyattan satmaya mecbur bırakıldığını öne sürerek, piyasayı elinde tutan bu fırsatçıların, üreticileri ve tarla sahiplerini gübre, tohum ve ilaç desteği ile önceden tekelleri altına aldığını anlattı. Kılıç, sistemini bu şekilde kuran büyük tüccar ve zincir marketlerin, üreticileri kendilerine mahkûm bıraktığını dile getirerek, bu sisteme giremeyen üreticilerin de işçi bulmakta zorlandıkları için ürünlerini ucuza satmak zorunda kaldığını belirtti.
 
Tarla sahibi üretici de alın teri döken gariban da emeğinin karşılığını alamıyor
 
Kılıç, mağaza zincirleri ve büyük tüccarların, insan gücü ihtiyacını dayıbaşılarla anlaşıp giderdiklerini ifade ederek, dayıbaşıların günlük anlaştıkları yevmiyenin tamamını işçiye vermediğini, bu yevmiyeler üzerinden de para kazandığını ileri sürdü. Hem güneş altında çalışan insanların hem de tarlasındaki ürününü satmayı bekleyen üreticilerin mağdur edildiğine işaret eden Kılıç, burada bir tekelleşmenin oluştuğunu savunarak, tarla sahibi üreticinin de alın teri döken garibanın da emeğinin karşılığını alamadığını bildirdi. Zincir marketlerin sebze ve meyve zayiatında gereken tedbirleri almadığını vurgulayan Kılıç, Türkiye'de yaş sebze ve meyvede zayiat oranının yüzde 30 civarında bulunduğunu anımsatarak, teknolojinin bu kadar geliştiği bir çağda market zincirleri ve tüccarların, malı ucuza alıp pahalıya sattıkları için bu zayiatı ortadan kaldırmak adına hiçbir tedbir almadığını savundu.
 
Büyük market zincirleri artık vatandaşın tarlasından mal alamayacak
 
Hâl yasasında bazı sınırlandırmaların olacağının sinyalinin veren Kılıç, büyük market zincirlerinin artık gidip vatandaşın tarlasından mal alamayacağını ilan ederek, ya hâl sistemine dâhil olacaklarını, ya komisyoncudan ya tüccardan ya da hâlden alacaklarını yineleyerek, böylece ürünü kaça alıp sattığının görülebileceğini anlattı. Kılıç, tarlada üreticinin aleyhine olabilecek işlemlerin önüne geçileceğini belirterek, bunun da ürünün hâllere girmesi ile olacağını, aksi takdirde üreticiyi onların elinden kurtarılamayacağını dile getirdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol