kapat ikonu

Marie Antoinette'in 'inci ve elmas' kolyesinden dünya rekoru

Fransız kraliçe Marie Antoinette'e ait kolyenin açık artırma ile 32 milyon İsviçre frangına satıldığı açıklandı.

Fransız kraliçe Marie Antoinette'e ait kolyenin açık artırma ile 32 milyon İsviçre frangına satıldığı öğrenildi. Yaklaşık 175 milyon Türk lirası olan bu miktarın bugüne kadar bir açık artırmadaki kraliyet mücevher satışında ‘’dünya rekoru’’ olduğu belirtildi.
 
32 MİLYON İSVİÇRE FRANGINA SATILDI
 
İsviçre'nin Cenevre şehrinde Sotheby's Müzayede Evi tarafından düzenlenen açık artırmada, Fransız kraliçe Marie Antoinette'e ait ‘’inci ve elmas’’ kolye 32 milyon İsviçre frangına (yaklaşık 175 milyon Türk lirası) alıcı buldu.
 
10 PARÇA PIRLANTA SATIŞA SUNULDU
 
Şehirde bir otelde yapılan müzayedede, Fransa'nın son kraliçesine ait inci, elmas kolye, küpe, gerdanlık ve broş gibi 10 parça pırlanta mücevher seti alıcıların huzuruna çıkarıldı.
 
ALICININ İSMİ AÇIKLANMADI
 
Piyasa değeri 1-2 milyon İsviçre frangı olarak bilinen Kraliçe'ye ait ‘’inci ve elmas kolye’’ ismi açıklanmayan bir katılımcı tarafından 32 milyon franga yani yaklaşık 175 milyon Türk lirasına satın alındı.
 
53,5 MİLYON FRANKLIK SATIŞ YAPILDI
 
Sotheby's Müzayede Evi'nin uluslararası mücevherat bölümü başkanı David Bennett, açık artırmanın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, 100 parça ile çıkılan müzayedede toplamda 53,5 milyon franklık satış yaptıklarını duyurdu.
 
BU AÇIK ARTIRMA TARİHE GEÇTİ
 
Bu miktarın bugüne kadar bir açık artırmadaki kraliyet mücevher satışında ‘’dünya rekoru’’ olduğunu ifade eden Bennett, ‘’Bourbon-Parma Aile Müzayedesi’’ kapsamında satılan Marie Antoinette'in 10 parça mücevher setinin 43,1 milyon franga satıldığını aktardı. Bennett, Cenevre'deki bu açık artırmanın tarihe geçtiğine dikkati çekti. Marie Antoinette'e ait ‘’inci ve elmas kolye’’nin 32 milyon franga el değiştirmesine ilişkin açıklamada bulunan müzayede evinin Avrupa mücevherlerinden sorumlu başkanı Daniela Mascetti, bunun harika bir satış olduğunu çünkü tarihte hiçbir inci kolyenin bu fiyata satılmadığı bilgisini paylaşarak, mutluluğunu dile getirdi.
 
YÜZYILIN SATIŞI
 
Mascetti bu satışın kesinlikle bu tip bir mücevherat için yüzyılın satışı olduğu değerlendirmesini yaparak, nesilden nesile miras kalan kraliçenin mücevherlerinin 200 yılı aşkın süre sonra ilk kez piyasaya çıktığını ve bir açık artırmada satışının gerçekleştirildiğini aktardı.
 
MARİE ANTOİNETTE KİMDİR?
 
Fransa Kralı XVI Louis ile evli olan Marie Antoinette, görkemli hayatı ve ölümüyle Fransız Devrimi'nin en unutulmaz isimleri arasında bulunuyor. Fransız Devrimi esnasında 1793’te 37 yaşındayken Paris'in sembollerinden Concorde Meydanı'nda giyotinle idam edilen Antoinette'in hayatı çok sayıda filmde ve kitapta yer aldı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol