kapat ikonu

Mandalina ihracatında 400 milyon dolar ihracat hedefi

Rekoltesi geçen seneye göre yüzde 50 artan mandalinada bu yıl 400 milyon dolarlık ihracat hedefleniyor.

Rekoltesi geçen seneye göre yüzde 50 artış gösteren mandalinada bu sezon 400 milyon dolarlık ihracatın hedeflendiği aktarıldı.
 
GEÇEN AY İHRACATTA YÜZDE 8’LİK ARTIŞ
 
Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) verilerinden derlenen bilgiye göre, Türkiye'den geçen sezon 335 milyon dolarlık mandalina ihracatı gerçekleştirilirken, 1 Eylül-1 Kasım dönemindeki ihracatın, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8’lik artışla 70 milyon 534 bin dolara ulaştığı belirtildi. Miktar bazında ihracatın geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 48'lik artış gösterip 208 bin 789 tona çıktığı vurgulandı.
 
Mandalina ihracatında 400 milyon dolar ihracat hedefi-1
 
EN ÇOK RUSYA’YA MANDALİNE GÖNDERİLDİ
 
Rusya, mandalina ihracatında 33 milyon dolarla ilk sırayı alırken, Rusya’yı 14 milyon dolarla Irak ve 10 milyon dolarla Ukrayna izledi.
 
İZMİR’İN SATSUMA TÜRÜ MANDALİNASI DÜNYADA ÇOK BİLİNİYOR
 
Türkiye'nin güney ve batı kıyılarında yetişen mandalinanın dünya genelinde tat ve aromasından dolayı tercih edildiğini söyleyen Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, özellikle İzmir'de yetişen satsuma türü mandalinanın dünyada çok bilindiğini, yurt dışında da bu türün tercih edildiğini ifade etti.
 
İÇ PİYASADA FİYATLAR UYGUN
 
Uçak, narenciye talebinin doğal olarak kışın arttığını vurgulayarak, mandalinanın Rusya pazarında kendine çok iyi yer bulduğunu, ondan sonra Avrupa ülkelerine gönderildiğini dile getirdi. İç piyasada da fiyatların çok uygun olduğundan bahseden Uçak, yaklaşık 2 Türk lirasına pazarda satışının devam ettiğini anımsattı.
 
Mandalina ihracatında 400 milyon dolar ihracat hedefi-2
 
TÜRKİYE MANDALİNAYA DOYACAK
 
Havaların sıcak gitmesinden dolayı ürünlerin geçen yıla göre 15 gün daha erken olgunlaştığını ileri süren Uçak, bunların kış meyvesi olduğunu, bu sene Türkiye’nin mandalinaya doyacağını savunarak, fiyatların çok uygun olduğunu yineledi.
 
MANDALİNA İHRACATINDA 400 MİLYON DOLAR HEDEFLENİYOR
 
Uçak, rekoltenin geçen seneye göre yüksek olmasından dolayı dış piyasada da fiyatların düştüğünü, ancak mandalina ihracatında 400 milyon doların hedeflendiğini kaydederek, devamındaki senelerde yarım milyar doların da yapılacağını vurguladı.
 
Bunun yanında Türkiye'nin önde gelen mandalina üretim merkezlerinden İzmir'de yetişen ve önemli ihraç ürünleri arasında yer alan satsuma türü mandalinanın hasadının devam ettiği bilgisini paylaşan Uçak, sabahın erken saatlerinde toplanan meyvelerin, kasalarla paketleme fabrikalarına taşındığını, tesiste çürükleri ayıklanan mandalinaların, tekrardan kasalara konularak satışa hazır hâle getirildiğini söyledi.
 
Mandalina ihracatında 400 milyon dolar ihracat hedefi-3
 
 
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol