kapat ikonu

'Manda Yıldızı' yazılımıyla verim iki kat arttı

Afyonkarahisar Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği ile üniversitenin hazırladığı "Manda Yıldızı" yazılımının, Anadolu mandası ıslah projesinde başarılı sonuçlar alınmasını sağladığı bildirildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) tarafından hazırlanan proje kapsamında, Afyonkarahisar'da elde edilen "Manda Yıldızı" adındaki program vesilesiyle ulaşılan verilerle, damızlık seçimi kolayca yapılıyor, üreticiler de hayvan sürülerinde et ve süt verimini iki katına çıkarıyor.
 
AKÜ Veterinerlik Fakültesi Öğretim Üyesi ve aynı zamanda proje sorumlusu olan Prof. Dr. Mustafa Tekerli, "Manda Yıldızı" programının ihtiyaçtan doğmuş bir yazılım olduğunu kaydederek, ıslah projesi çalışmaları sırasında çok sayıda verinin tutulması ve analizlerin yapılması ihtiyacının ortaya çıktığını vurguladı. Islah projesi sürecinde çok sayıda verinin toplandığı bilgisini paylaşan Tekerli, bunların bir yerde toplanması ve süzgeçten geçirilmesinin gerektiğini anlatarak, uygun şekilde değerlendirilmesi için bilgisayar programına ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.
 
YAPILAN PROGRAM 18 KENTTE KULLANILIYOR
 
Tekerli, bu programı geliştirdiklerini dile getirerek, Afyonkarahisar'da uygulanan ülkesel ıslah projesine alt proje olarak 'Manda Yıldızı' yazılımının dâhil edildiğini, ardından da bu programın, TAGEM'in ıslah projesini yürüttüğü 18 kentte kullanılmaya başlandığını belirtti. Manda ıslahının uygulandığı noktalarda işlenen verilerin Afyonkarahisar'da toplandığını dile getiren Tekerli, yazılım sayesinde hem sağlıklı şekilde işlendiğine hem de TAGEM yetkilileri tarafından da takip edilebildiğine işaret etti.
 
GÜNEY AVRUPA ÜLKELERİ ARASINDA SADECE TÜRKİYE’DE BULUNUYOR
 
Islah projesinin yazılımı sayesinde tek elden kontrol edilebildiğine dikkati çeken Tekerli, böyle bir ıslah projesi ve elektronik sistemin Güney Avrupa ülkeleri arasında sadece Türkiye’de bulunduğunu ileri sürerek, böyle bir gelişmeye imza attıkları için son derece gururlu olduğunu söyledi. Tekerli, program vesilesiyle manda ıslahının daha da hızlandığını, ivme kazandığını anlatarak, tek elde toplanan veriler ile birlikte proje liderlerinin sağlıklı şekilde damızlık seçimlerini gerçekleştirerek sürülerine katabildiğini anlattı.
 
HAYVANLARDA ERKEN GELİŞİM KABİLİYETİ TETİKLENDİ
 
Tekeli, Anadolu manda ıslah projesinin TAGEM'in hayata geçirdiği en büyük projelerden biri olduğunu savunarak, projeye başladıklarında 12-13 kilogram doğan malakların bulunduğunu bildirdi. Bugün doğum aralığının ortalama 30 kilogram olduğunu vurgulayan Tekeli, üreticilerde artık 12-13 kilogram doğan malakların olmadığını, bunun yanında da süt veriminin yılda 1000 kilograma çıkmaya başladığını belirterek, hayvanlarda erken gelişim kabiliyetinin tetiklendiğini öne sürdü. Tekeli, bugün pek çok üreticideki 2-2,5 yaşındaki malaklarda tohumlama yapılabildiğini anlatarak, eskiden ancak 3-3,5 yaşında tohumlanabildiğini, 4-4,5 yaşında da doğurabildiğini aktardı.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol