kapat ikonu

Malta'nın Türkiye'ye yatırımları artacak

Malta Dışişleri ve Ticaret Geliştirme Bakanı Carmelo Abela, Malta'nın Türkiye'ye direkt yatırımlarının artacağını ifade etti.

  • Gündem
  • 26 Ocak 2019 20:02
  • Son Güncelleme: 26 Ocak 2019 20:15
Gazetecilere konuşan Malta Dışişleri ve Ticaret Geliştirme Bakanı Carmelo Abela, Türkiye'nin Malta'ya direkt yatırımlarının Malta'nın Türkiye’ye direkt yatırımlarına nazaran daha fazla olmasına ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, Türkiye ile Malta arasındaki siyasi ve ekonomik bağların son derece güçlü olduğunu dile getirdi. Türkiye ve Malta’nın muhteşem ve giderek artan ekonomik ve siyasi bağları bulunduğundan bahseden Abela, siyasi ve iş çevrelerine bakıldığında, bunun ne kadar önemli olduğunun görüldüğünü belirterek, bütün bu unsurların her alanda çok pozitif bir iş birliği inşa etmek ve bunu sürdürmek açısından çok önemli olduğunu bildirdi.
 
HER İKİ ÜLKE DE SİYASİ ZİYARETTE BULUNDU
 
Abela, geçmişten beri her iki ülkenin de birbirine siyasi ziyaretlerde bulunduğunu anımsatarak, Dışişleri Bakanı Mevlût Çavuşoğlu’nun Malta’yı ziyaret ettiğini, 2017 yılında da kendisinin Türkiye'yi ziyaret ettiğini aktardı. Bundan dolayı siyasi görüşmelerin iş hayatına ve topluluklara çok yardımcı olduğunu savunan Abela, iş çevrelerinin bir araya gelmesinde ve görüşmelerinde inisiyatif aldıklarını vurgulayarak, ikili ilişkilerin artmasıyla birlikte her iki tarafın da sunacağı imkânların olacağını ileri sürdü. Abela, bunların iki defa düşünmeye gerek kalmadan, iki ülke arasında iş yapmanın ve yatırım yapmanın startını verebileceğini vurguladı.
 
MALTA İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ 1 MİLYAR DOLARLIK TİCARET HEDEFİ
 
Malta ile Türkiye arasında 1 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşma hedefine de değinen Abela, daha önce iki ülkenin bu rakama ulaştığını hatırlatarak, fakat bazı sebeplerden ötürü, bu rakamın düştüğünü açıkladı. Abela, bu ölçütün gerçekleştirilmesi ve bu seviyelere ulaşılması için her iki ülkenin de birbirinden uzak kalmaması gerektiğine işaret ederek, bir araya gelip, imkânların görülmesini ve bu düşüşe neyin sebep olduğunun araştırılmasını istedi. Bu azalışın sebeplerinden birinin mineral yağlar ve yakıtlarla ilgili olduğunu ileri süren Abela, başka yerlerden satışların söz konusu olduğunu ancak bunun da orta yolunun bulunabileceğinin altını çizdi.
 
TÜRKİYE İLE PEK ÇOK İYİ İŞLERE İMZA ATILACAK
 
Abela, Türkiye ile Malta'nın mevcut alanlar hâricinde ortak çalışabileceği diğer alanlara ilişkin de bilgi paylaştı. Abela, bilinen alanların dışında aynı anda finansal hizmetler, oyun endüstrisi ve blokzincir (blockchain) teknolojisi gibi alanlarda da iki ülkenin iş birliği yapabileceğinin sinyalini vererek, Blokzincir ve ilgili sektörler konusunda yasal düzenlemeler yaptıklarını duyurdu. Hukuki düzenleme yapan ilk ülke olduklarını anımsatan Abela, Türkiye ile birlikte pek çok iyi işlere imza atılacağını ifade etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol