kapat ikonu

Maliye bakanından son dakika MTV açıklaması

Maliye Bakanı Naci Ağbal MTV artışı hakkında açıklama yaptı. Bu yıl araç alanların artıştan etkilenmeyecekleri belirtildi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal MTV artışı hakkında açıklama yaptı. Bu yıl araç alanların artıştan etkilenmeyecekleri belirtildi.
 
Dün meclise sunulan Torba Yasa ile birlikte MTV artışı en çok konuşulan konular arasında yer almaya başladı. Alınan bir karar sonrasında motorlu taşıtlar vergisinin 2018 yılında zamlanacağı belirtildi. Zam oranının yüzde 40 seviyelerinde belirlenmesi kısa sürede çeşitli tepkilere neden oldu. Bu süreç içerisinde pek çok araç sahibi ortaya çıkan durumdan memnun olmadığını, zammın çok yüksek olduğunu dile getirdi.
 
Maliye Bakanı Naci Ağbal konu hakkında önemli açıklamalar yaparken durum hakkında bilinmeyenleri de dile getirdi. Gündemde olan ve kullanılan vergi sistemi içerisinde motor hacminin ve aracın yaşının belirleyici olduğu açıklandı. Yeni sistemde bazı etkenlerde vergilendirme sistemi içerisinde belirleyici olacak. Aracın ülkeye giriş fiyatının vergilendirme aşamasında son derece önemli olduğu özellikle belirtildi. Özellikle durumdan lüks araçların olumsuz etkilenmesi bekleniyor. Ülkeye giriş yapan lüks araçların daha yüksek vergilendirme ve fiyatlarla tüketiciye ulaşması bekleniyor.
 
Maliye Bakanı tarafından MTV oranları hakkında yapılan açıklamalar sonrasında bu yıl sadece sistemin binek otomobiller için uygulanmasına karar verildi. öğrenildi. Diğer araçlar hakkında yapılan vergilendirme oranlarının değerleme oranlarına göre sonrasında tekrar belirlenmesine karar verildi. Bu yıl alınan araçlarda uygulama geçerli olmayacak.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol