kapat ikonu

Makroekonomik göstergelere göre Türkiye'nin iyi yolda

VakıfBank Genel Müdürü Özcan, bugün itibarıyla ekonomik anlamda yaşanılan türbülansın geride kaldığını kaydederek, bugün makroekonomik göstergelerin Türkiye'nin iyi yolda olduğunu gösterdiğini söyledi.

  • Finans
  • 20 Ocak 2019 12:20
  • Son Güncelleme: 20 Ocak 2019 12:33
Gazetecilere konuşan VakıfBank Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan, Konya'nın sanayisi, tarımı ve turizmiyle Türkiye’nin örnek şehirlerinden olduğunu ifade ederek, kentin özellikle son 15 senede istikrarlı yönetim ve büyük desteklerle bir sanayi kenti kimliğine büründüğünü belirtti. Türkiye’nin toplam tarım üretiminin yüzde 10’u, şeker üretiminin yüzde 25’i, tuz üretiminin yüzde 65’inin Konya'da gerçekleştiğine işaret eden Özcan, süt üretiminde Konya’nın zirvede olduğunu dile getirerek, Konyalı sanayicilerin 130 ülkeye ihracat yaptığını bildirdi. Özcan, 2018’de kur atakları ile meydana gelen türbülansa rağmen Konya’nın dimdik ayakta durduğunu öne sürerek, inadına üretmeye, inadına büyümeye devam ettiğini vurguladı.
 
EKONOMİDEKİ SALDIRILAR 7 ŞİDDETİNDEKİ BİR DEPREM ETKİSİ YARATTI
 
Konya’nın ve bölgenin başarısını Türkiye genelinden bağımsız okumamak gerektiğini savunan Özcan, Türkiye’ye ekonomik anlamda yapılan saldırıları bir deprem metaforu gibi değerlendirdiğini aktararak, 2018 yılının ikinci yarısında ortaya çıkan bu atakların, 7 şiddetindeki bir deprem etkisi yarattığını ileri sürdü.
 
KAMU BANKALARI DEVLETİN, MİLLETİN YANINDA YER ALDI
 
Özcan, bu depremde bazı binaların hasar gördüğünü, bazı binaların yıkıldığına dikkati çekerek, kamu bankalarının burada önemli bir görev üstlendiğini ve devletin, milletin yanında yer aldıklarını vurguladı. Ekonominin canlılığını muhafaza etmek adına her türlü fedakârlığı yaptıklarını anlatan Özcan, kamunun üzerine düşeni en iyi şekilde yerine getirmeye gayret gösterdiğini belirtti.
 
MAKROEKONOMİK GÖSTERGELER TÜRKİYE’NİN İYİ YOLDA OLDUĞUNU GÖSTERİYOR
 
Türkiye’nin kur saldırılarına maruz kaldığını, kurla beraber piyasa faiz oranlarının da bir şok yaşadığını hatırlatan Özcan, bankalar olarak, genel algının aksine faizlerin artmasından olumsuz etkilendiklerini kaydederek, faizlerin artmasının bankaların kârlarını olumsuz etkilediğini açıkladı. Özcan, bugün itibarıyla hayatın normale döndüğünü ileri sürerek, bu türbülansın artık geride kaldığını söyledi. Bugün makroekonomik göstergelerin Türkiye'nin iyi yolda olduğunu gösterdiğini yineleyen Özcan, enflasyon oranının geri geldiğini, faizlerin düştüğünü, kurların belli bir istikrar kazandığını anlatarak, önümüzdeki aylarda ciddi bir düzenleme beklendiğini ifade etti.
 
ESAS HIZLI BÜYÜMEYE 2020’DEN İTİBAREN GEÇİLECEK
 
Özcan, bundan dolayı önümüzdeki aylarda ciddi bir düzelme beklendiğini dile getirerek, aslında 2019’un bir restorasyon, bir toparlanma dönemi, yaraların sarıldığı bir dönem olacağını belirtti. Özcan, sözlerini noktalamadan önce esas hızlı büyümeye 2020 yılından itibaren geçileceğini bildirdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol