kapat ikonu

Makine ihracatçıları 18 milyar dolarlık hedefe doğru ilerliyor

Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Karavelioğlu, makine ihracatçılarının bu seneki hedefinin yüzde 20 artışla seneyi 18 milyar dolar ihracatla kapatmak olduğunu hatırlatarak, bu hedefe doğru emin adımlarla ilerlenildiğini bildirdi.

  • Sektörel
  • 13 Aralık 2018 15:46
  • Son Güncelleme: 13 Aralık 2018 15:57
Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu, Türkiye’nin ihracatını devamlı takip ettiklerini belirterek, bunun sektörler bakımından önemli bir estantene olduğunu ifade etti. Karavelioğlu, makine ihracatının genel ihracattaki payının da önemine değinerek, Türkiye’nin ihracatının yüzde 10’una yakın arttığını ve yılsonu için konulan hedefe ulaşılacağını bildirdi.
 
İHRACAT SON 16 YILDA YÜZDE 15 ARTIŞ HEDEFİNİN ÜZERİNDE GERÇEKLEŞTİ
 
Makine ihracatçılarının 16 yılda büyük bir başarıya imza attığını hatırlatan Karavelioğlu, 18 milyar dolarlık ihracat hedefine doğru ilerlenildiğini anlatarak, birkaç hafta daha sabredilip bu rakamlara ulaşılacağını, Türkiye’de makinecilerin ihracının son 16 yılda yüzde 15 artış hedefinin üzerinde gerçekleştiğini vurguladı.
 
YÜZDE 15’LİK ARTIŞ HEDEFİ TUTTURULACAK
 
Karavelioğlu, bu yılki ihracatın 17,5 milyar dolar gibi bir rakamda kalsa da ihracatın beklenenin altında gerçekleşmeyeceğini savunarak, bu durumda bile yüzde 15’lik artış hedeflerinin tutturulacağını ifade etti.
 
15 SENE İÇERİSİNDE GERÇEKLEŞTİRİLMESİ İÇİN İKİ HEDEF DAHA VAR
 
Makine ihracatının Türkiye ihracatı oranına katkısı hakkında bilgi veren Karavelioğlu, makine ihracatçılar olarak Türkiye ihracatı içindeki paylarının yüzde 10’un üzerine çıkmış olduğunu ve bunun asla gerisini düşünülemeyeceğini ileri sürdü. 15 sene içerisinde gerçekleştirmek için iki tane daha hedeflerinin olduğu bilgisini paylaşan Karavelioğlu, bunlardan birincisinin ileri ülkelerde olduğu gibi ihracatın toplam ihracat içindeki payının yüzde 15’e çıkması olduğunu, ikincisinin ise makine ihracatında dış ticaret açığının verilmemesi gerektiğini söyledi. Bu ikisinin gerçekleştirilmesi için önemle çalışacaklarını kaydeden Karavelioğlu, inançlı ve iyi giden bir sektör bakımından mutlu olduğunu dile getirdi.
 
MAKİNE İHRACATÇILARIN HEDEFİ 100 MİLYAR DOLAR
 
Türkiye’nin 2023 yılında gerçekleştirmeyi umduğu 500 milyar dolarlık ihracat rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Karavelioğlu, Türkiye’nin ihracatına 500 milyar dolar hedef koymanın iyi ve doğru bir hamle olduğunu savunarak, makine ihracatçıların hedefinin 100 milyar dolar olduğunu anlattı.
 
Karavelioğlu, Türkiye’nin koyduğu 2023 hedefleri ile ilgili de 500 milyar dolarlık ihracat hedefinin konulduğunda, aslında onun bir başka tarifi olduğunu söyledi. Hedefin amacının dünya ticaretinden yüzde 1,5 pay almak olduğunu savunan Karavelioğlu, vizyon açısından Türkiye'nin ihracatına 500 milyar dolar hedef koymanın iyi olduğunu dile getirdi.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol