kapat ikonu

Mahkeme, hem anne hem babadan yetim aylığına onay verdi

Mahkemenin, annesinden yetim aylığı kesilen, ardından da iade için babasından aldığı yetim maaşına kesinti uygulanan kadını haklı bulduğu bildirildi.

  • Gündem
  • 10 Kasım 2018 15:03
  • Son Güncelleme: 10 Kasım 2018 15:32
İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 10. Hukuk Dairesi’nin, SGK tarafından annesinden aldığı yetim aylığı kesilen, ardından da bunun iadesi için babasından aldığı yetim maaşına kesinti uygulanan kadını haklı bulduğu açıklandı.
 
KARAR MAHKEME TARAFINDAN ONANDI
 
Yerel mahkeme tarafından verilen, "Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) anne ve babasından ayrı ayrı yetim aylığı alan bir kadının maaşından birini kesemeyeceği" yönündeki karar, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 10. Hukuk Dairesi tarafından onandı.
 
ALDIĞI YETİM AYLIĞI İPTAL EDİLİNCE KONUYU YARGIYA TAŞIDI
 
İzmir'de yaşayan 62 yaşındaki F.Y’nin, Bağ-Kurlu olan annesinden aldığı yetim aylığı SGK tarafından iptal edildi. Bununla da kalmayıp paranın iadesi için babasından ‘’Emekli Sandığı’’ kapsamında ödenen yetim maaşından da kesinti başladı. Üst üste yaşadığı bu iki şokun ardından F.Y ise yaşadığı olayı yargıya taşıma kararı aldı.
 
KESİNTİNİN YANINDA YASAL FAİZİ DE TALEP ETTİ
 
F.Y, avukatı Ersan Karatekin aracılığıyla İzmir 9. İş Mahkemesine dava açtı. SGK’nın yaptığı işlemin yasaya aykırı olduğunu ileri sürdü. F.Y., annesinden aldığı yetim aylığının yeniden bağlanmasını talep ederken, bu paranın ve diğer yetim maaşı kesintisinin kaldırılarak yasal faiziyle ödenmesini istedi.
 
İzmir 9. İş Mahkemesi de dosyayı inceledi ve F.Y'nin annesi üzerinden aldığı ölüm aylığının yeniden bağlanması, babası üzerinden aldığı maaşta yapılan kesintinin kaldırılması ve bu süreçte paraların yasal faiziyle davacıya geri ödenmesi yönünde karar verdi.
 
Mahkemenin kararında şu tarz ifadeler bulunuyor:
 
Davacının herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna tabi çalışmasının olmadığı anlaşılırken, 15 Aralık 2000'de boşandıktan sonra yeniden evlenmediği ve kocasından aylık almadığı tespit edilmiştir. Davacıya anneden yüzde 25, babadan da yüzde 25 oranında ölüm aylığı bağlanabileceği, anneden ölüm aylığının Bağ-Kur kanun statüsüne ve babadan ölüm aylığının ise Emekli Sandığı statüsüne göre bağlandığı kaydediliyor. Davacı F.Y.’nin de annesinden bağlanan ölüm aylığının başlangıç tarihiyle kesilmeyeceği kabul edilmiştir.
 
MAHKEMENİN KARARI YERİNDE BULUNDU
 
Davalı SGK’nın da kararın düzeltilmesi için İzmir Bölge Adliye Mahkemesine başvurduğu öğrenildi. İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 10. Hukuk Dairesi de başvuruyu incelediği ve ilk derece mahkemenin kararını aynı gerekçelerle yerinde bulduğu kaydedildi.
 
F.Y'nin avukatı Ersan Karatekin, tek geliri annesinden aldığı yetim aylığı olan müvekkiline SGK tarafından babasından da yetim maaşı tesis edildiğini açıkladı.
 
Müvekkilinin eşinden boşandığını ve aldığı yetim aylıkları dışındaki tek gelirinin oğlunun asgari ücretli maaşı olduğuna işaret eden Karatekin, SGK’nın müvekkilinin annesinden aldığı yetim aylığını iptal ederek şu ana kadar ödenen yaklaşık 21 bin lirayı da faizsiz geri talep ettiğini bildirdi. Kurum işleminin iptali yönünde dava açtıklarını anlatan Karatekin, davayı kazandıklarını dile getirdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol