kapat ikonu

Mahir Eller projesi birlikte ile 12 kente istihdam

AB’nin finanse ettiği 15 milyon euro bütçesi bulunan, 12 kentte 3 bin kişinin istihdam edilmesi öngörülen "Mahir Eller" projesinin tanıtımı gerçekleştirildi.

  • Gündem
  • 08 Şubat 2019 15:29
  • Son Güncelleme: 08 Şubat 2019 15:41
Avrupa Birliği’nin (AB) finanse ettiği, 15 milyon euro bütçeli, 12 kentte 3 bin kişinin istihdam edilmesi öngörülen "Mahir Eller" projesi tanıtıldı.
 
Avrupa Birliği’nin (AB) Konya'da finanse ettiği ve 15 milyon eurolu bütçeye sahip olan, 12 kentte 3 bin kişiye istihdam yaratacak "Mahir Eller" projesinin tanıtımı yapıldı.
 
Özel bir otelde gerçekleştirilen toplantıda, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) koordinesinde, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırmaları Vakfı (TEPAV) iş birliğinde ve Konya Ticaret Odası (KTO) ortaklığında yürütülecek projenin detayları kamuoyuyla paylaşıldı.
 
Projede gönüllü işveren olmak isteyen firmalar da kazanacak
 
Söz konusu toplantıda konuşan KTO Yönetim Kurulu Üyesi Murat Çankırlı, projeye katılanların daha kolay iş bulabileceğini ileri sürerek, proje ile gönüllü işveren olmak isteyen firmaların da kazanacağını ifade etti. Konyalı firmaları, birlikte çalışmak için gönüllü işveren olmaya davet eden Çankırlı, hükûmetin burada da yanlarında olduğunu dile getirerek, 3 bin kişinin istihdam edileceği proje kapsamında ilk kez istihdam edilecek Suriyeli çalışanlar için firmalara teşvikin de verileceğini belirterek, şirketlerin çalışma izni ücretleri ve yeni istihdam ettiği kişinin toplam maliyetinin yüzde 10'unun proje kapsamında, 6 ay boyunca karşılanacağını bildirdi.
 
Proje tamamlandığında şirketler kalifiye elemanlarla çalışma fırsatı bulacak
 
Çankırlı, ayrıca firmaların mevcut çalışanlarının mesleki yeterliliklerini proje kapsamında ücretsiz olarak belgelendirme imkânına sahip olacağını anımsatarak, projenin tamamlamasıyla şirketlerin kalifiye elemanlarla çalışma fırsatı bulacağının altını çizdi.
 
Projeyle birlikte hem Konya hem de Türkiye kazançlı çıkacak
 
Geçici koruma altındaki Suriyelilerle beraber vatandaşların da bu projeden yararlanabileceğini anlatan Çankırlı, istihdam edilecek 100 kişiden 35'inin vatandaşlardan oluşmasının hedeflendiğini vurgulayarak, projeyle birlikte hem Konya’nın hem de tüm Türkiye'nin kazançlı çıkacağını söyledi.
 
Birçok kentte 3 bin kişi istihdam edilecek
 
Proje kapsamında Konya, Hatay, Adana, Gaziantep, Bursa, Kayseri, İstanbul, Mardin, Kilis, Şanlıurfa, İzmir ve Mersin’de 3 bin kişinin istihdam edilmesi, 2 bin kişinin Türkçe dil kurslarından faydalanması, 30 bin kişinin mesleki yetkinliklerinin belirlenmesi ve 20 bin kişinin de mesleki belgelendirme sınavına alınmasının öngörüldüğünü kaydeden Çankırlı, işverene mevcut çalışanlarını ücretsiz olarak belgelendirme ve maaş teşviklerinden yararlanma imkânının sunulduğunu yineledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol