kapat ikonu

Mağazalara Yeni Poşet Uygulaması Getirilecek

Ücretli poşet uygulaması devam ederken mağazalarda fiyatların daha yüksek olması tartışmalara neden oldu. 1 Mayıs tarihinden itibaren yeni bir düzenleme getirilecek.

Yeni yıldan itibaren ücretli poşet uygulaması hayata geçirilmişti. Hem çevrenin kirletilmesi engellenecek hem de fazla poşet kullanımının ortadan kaldırılması amaçlanıyor. Bu süreç içerisinde marketlerden ücretsiz bir şekilde aldığımız ve fazla fazla kullandığımız poşetlerin 25 kuruştan satılmasına karar verildi. Ancak mağazalarda ücretli poşet uygulaması farklı bir uygulamayla gerçekleştiriliyordu. Büyük mağaza poşetleri için 50 kuruş ile 1 lira arasında değişen fiyatların alınmasına karar veriliyordu.
 
Ücretli poşet uygulamasında yeni bir düzenlemenin yapılmasına karar verildi. Yeni uygulamanın 1 Mayıs 2019 tarihinden itibaren geçerli olmasına karar verildi. Artık tüm plastik poşetlerde kalite farkına bakılmaksızın büyüklük küçüklük söz konusu olmadan vergiler de dahil 25 kuruşa satacak. Bu rakamın üzerinde ya da altında herhangi bir ücret talep edilmeyecek.
 
Mağazalar Kar Sağlayamayacak
 
Mağazalarda verilen poşetlerin 1 liraya kadar çıkması vatandaşların isyan etmelerine neden oldu. Bu süreç içerisinde pek çok kişi 25 kuruşun üstünde olan rakamlardan mağazaların kar ettiklerini iddia ettiler. Talepler dikkate alındığı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uygulamada ciddi değişikliklerin yapılmasına karar verdi. Plastik poşetlerden normal şartlarda alınan 25 kuruşun 10 kuruşu marketlere gidiyor. Ancak bu sistemde poşetlerden marketlerin kar elde etmesi doğru bulunmadı. Bu durumda fiyatların düşürülmesi ve fiyatların tamamının Çevre ve Şehircilik Bakanlığına verilmesi gibi fikirler ortaya atıldı. Geçiş süresinde çalışmalar hala devam ediyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol