kapat ikonu

Mağazalar Çince Bilen Eleman Arıyorlar

Son dönemlerde Çinlilerin yaptıkları alışverişlerin rekor seviyede artmasından dolayı mağazalar Çince bilen personel arama ihtiyacı duymaya başladılar.

Son dönemlerde Çinlilerin yaptıkları alışverişlerin rekor seviyede artmasından dolayı mağazalar Çince bilen personel arama ihtiyacı duymaya başladılar.
 
Türkiye'den en çok alışveriş yapan vatandaşların Çin vatandaşları olduğu tespit edildi. Daha önce Ruslar tarafından durum kontrol altına alınmışken son yıllarda alışveriş konusunda Çinliler rekor kırmaya başladılar. Çinli vatandaşların Türkiyeyi ziyaret etmeleri ve giderek sayının artması yapılan alışveriş miktarını da artırdı.
 
Yapılan değerlendirmeler sonrasında sadece bu yılın ilk yarısında KDV iade işlemlerini tamamlayarak gerçekleştirilmiş olan alışveriş miktarının arttığı öğrenildi. Geçen yılın aynı dönemi ile yapılan karşılaştırmaların ardından bu miktarın yüzde 48 oranında arttığı tespit edildi.
 
Yaşanan artış sonrasında alışveriş miktarı 467 milyon liraya kadar yükselmiş oldu. Çinlilerin alışveriş konusunda yaşattıkları bu artış son derece dikkat çekti. Mağazalarda son derece yoğun bir mesai yaşanmaya başladı. Mağaza sahipleri ise bu durumda yoğun olarak alışveriş yapılan bölgelerdeki mağazaları için Çince bilen personel almayı uygun gördüler. Böylece verilen hizmet kalitesini artırmayı, satışları artırmayı ve yaşanabilecek karmaşıklığı ortadan kaldırmayı amaçlıyorlar.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol