kapat ikonu

Maduro'ya yardım eden bankalara yaptırım geliyor

Bazı yabancı bankaların Maduro'nun paralarını ülkeden çıkarmaya yardım ettiği ve ABD'nin bu bankalara yaptırıma hazırlandığı iddia edildi.

ABD yönetiminden üst düzey bir yetkili, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun paraları saklama ve taşıma amacıyla yabancı bankalarla işbirliği içinde olduğunu tespit ettiklerini duyurdu.

ABD, muhalif lideri başkan olarak tanıdı

ABD, Venezuela muhalefet lideri Juan Guaido'yu geçici olarak devlet başkanı olarak tanıdığını açıklamıştı. Daha sonra ülkeye bazı yaptırımlar uygulayan ABD, Maduro ve ortaklarının petrol ve diğer gelirlerini kesmişti.

Yaptırımlarla karşı karşıya kalacak

Beyaz Saray’dan dün yapılan açıklamada; bazı bankaların Maduro’ya yardım ettiği ve bu nedenle yaptırımlarla karşı karşıya kalacakları belirtildi.

Yabancı bankalar bu işe ortak

Adını vermeyen bir yetkilinin Reuters'a yaptığı açıklamada; bu uyarının Maduro'yu, aile üyeleri ve devlete ait kuruluşlarını gelir akışını sağlamanın yollarını bulmaya sevk ettiği ifade edildi. Paraları farklı yerlerde saklamaya ve farklı yerlere taşımaya çalıştıklarını iddia eden yetkili, bazı yabancı bankaların özellikle bu işe ortak olduğunu söyledi.

Bankalara yaptırım geliyor

Yetkili, bu bankalardan bazılarının adlarının yakın bir gelecekte açıklanacağını, ilerleyen zamanlarda bu bankalara yaptırım uygulanacağını söyledi.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol