kapat ikonu

Maden işletmeleri desteklerinde değişiklik mi yapıldı?

Maden işletmelerine verilecek olan destekte değişiklikler yapıldı. yapılan değişiklik Resmi Gazetede yayınlandı.

  • Gündem
  • 12 Haziran 2021 18:25
  • Son Güncelleme: 12 Haziran 2021 18:52

Yeraltı maden işletmelerine verilecek desteğe ilişkin kararlarda değişiklik yapıldı. Bu değişiklik ruhsat sağlarında işletme güvenliği sağlanmış yeraltı ocağında maden işletme faaliyetleri devam ederken, aynı iş yeri numarasıyla mevcut ocaktan bağımsız yeni bir ocak kurulması durumunda Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünce uygun bulunan diğer hazırlık temrin süresi sonuna kadar destek ödemesi yapılacak.

Ne zaman yürürlüğe girdi?

Maden işletmelerinde meydana gelen artış nedeniyle verilecek destekte değişikliğe gidildi. Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak 1 Ocak 2021 itibariyle yürürlüğe girdi.

Bu bağlamda değişiklik üzerine işletme ruhsat alanlarında güvenlik sağlanmış, maden işletmeleri çalışmalarını sürdürürken aynı iş yeri numarasıyla mevcut ocaktan başka yeni bir yeraltı maden ocağı hazırlanması durumunda Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü uygun bulunan termin süresi sonuna kadar destek ödemesi yapılacak.

İşletme’nin durdurulması hainde destek ödemesi yapılacak mı?

İşletmenin durdurulması halinde faaliyetlerin durdurulmasının belirlenen tarihe kadar sürekli nezaretçi ataması yapılan tarihe kadar desek ödemesi yapılmayacak.

İşletmeden kaynaklı faaliyetlerin durdurulması ve üretim yapılamaması halinde destek ödemesi yapılmayacak.

31 Aralık tarihine kadar Rödovans sözleşmesi bitmesi halinde sözleşme uzatılarak bu tarihe kadar ödemeler yapılacak.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol