kapat ikonu

Maaş şirketten, SGK primi devletten

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı istihdam seferberliğine pek çok kesimden destek geldi. Maaşın yarısı 1 yıl devletten uygulaması, iş dünyası tarafından olumlu karşılandı.

  • Gündem
  • 09 Şubat 2017 12:15
  • Son Güncelleme: 09 Şubat 2017 12:22

TOOB Ekonomi Şurası’nda istihdam seferberliği başlatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a toplumun büyük bir çoğunluğu tarafından tam destek verildi. Yaklaşık 2 milyon kişiye istihdam alanı oluşturması beklenen “Artı istihdam programı” kısa süre içerisinde faaliyete geçirilecek. Bu program kapsamında işe girecek olan elemanın 1 yıllık maaşının yarısını devlet karşılayacak. Ayrıca işverenlerin vergi ve prim yükünü minimum düzeye indirmesi beklenen kolaylıklar da sağlanacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı istihdam çağrısına, iş dünyasının önde gelen isimleri de katıldı. Beyaz eşyadan, tekstile, gayrimenkulden otomotiv gibi pek çok sektörün patronu istihdam artışını onayladı. “Artı istihdam programı” kapsamında istihdam seviyesinin yüzde 5 oranında artması bekleniyor.

Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı projeye göre, artı 1 istihdam sağlayan her kuruluşun SGK primi ve işsizlik fonu ödemelerini devlet karşılayacak. Dolayısıyla 2017 yılı içinde bir işveren “+1 kişiye” istihdam alanı oluşturduğunda işçinin maaşı dışında cebinden herhangi bir maliyet çıkmayacak.

Şu anki koşullar çerçevesinde bir işçinin işverene maliyeti 2 bin 177 lira. Bunun 773 lirasını artık devlet karşılayacak. Yalnızca 2017 yılını kapsayan bu uygulamanın çok kısa süre içerisinde başlaması bekleniyor. Bu projedeki hedef ise yaklaşık 2 milyon kişiye istihdam alanı yaratmak. Bunların yanı sıra kadın, eski hükümlü ve gençlere de istihdam noktasında destek sağlanacak.

1.5 milyon kişiye istihdam sağlanacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müzezzinoğu, geçtiğimiz hafta içinde yeni istihdam paketine ilişkin açıklamalarda bulundu. Hükümetin ele aldığı yeni istihdam desteği sayesinde işsizlik oranının minimum düzeylere çekilmesi hedefleniyor.

Devam eden istihdam projeleri nelerdir?

- Mesleki eğitim kursları 100 bin lira,

- Artı 1 istihdam projesi ile 2 milyon kişiye iş fırsatı,

- Girişimcilik eğitimlerinden 100 bin lira,

- Cazibe merkezi programı ile 200 bin lira,

- Çıraklık ve staj eğitimi alan lise ve üniversite öğrencilerine aylık 130-260 lira harçlık veriliyor.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol