kapat ikonu

Liseli gençlere aylık bin TL maaş

Yeni yapılacak düzenleme ile çalışan ve ürettiğini satmak isteyen "meslek lisesinde öğrenim gören öğrencilere aylık bin TL maaş verilecek.

Çalışan ve ürettiğini satmak isteyen meslek liseli öğrencilere aylık bin TL maaş verilmesi için düzenleme yapılacak.
 
Meslek lisesinde eğitim gören ve yaptıklarını satmak isteyen liseli çocuklara ayda bin TL’ye kadar maaş verilmesi planlanıyor. Düzenleme ile meslek liseli öğrenciler çalıştıkları yarı yıl ve yaz tatillerinde para kazanabilecek.
 
Meslek lisesi öğrencilerini erkenden istihdama katmak ve ekonomide taze iş gücü oluşturabilmek için başlatılacak olan uygulama sayesinde birçok öğrenci okul sıralarında iş hayatıyla tanışacak.

 

Sektörlerin nitelikli eleman ihtiyacı karşılanacak

 
Sabah’ta yer alan habere göre, meslek lisesinde okuyan öğrenciye saat başı brüt 11 TL'den aylık bin TL maaş bağlanacak. Yeni modelle maddi sorun yaşayan öğrencilerin çalışmak için okulu bırakmaları gerekmeyecek, sektörler ise nitelikli eleman ihtiyacını karşılayacak.
 

Öğrenciler üretimde bulundukları sürece para kazanmaya devam edecek

 
Milli eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle özel mesleki ve teknik Anadolu liselerinde üretim yapılmasının önü açıldı. Yeni düzenleme ile özel meslek ve teknik Anadolu liselerinde okuyan öğrenciler, belirlenen bölümlerde, standartlara uygun laboratuvar ve atölyelerde üretimde bulundukları sürece para kazanabilecekler.
 

 

Yarı yıl ve yaz tatillerinde çalışarak para kazanabilecekler

 
Öğrenci hafta içi günlerde en fazla 3 saat, cumartesi günü ise en fazla 8 saat, yarıyıl ve yaz tatillerinde ise pazar günleri hariç günde en fazla 8 saat çalışabilecek. Buna göre yarıyıl ve yaz tatillerinde çalışmadan bir öğrenci eğitim görürken ayda bin TL maaş alabilecek. SadecE yaz tatillerinde ve yarıyıl tatilinde çalışan bir öğrenci ise toplam 6 bin 688 TL ücret alabilecek.
 
Öğrencilere ürettiğini satma imkânı verilen özel meslek liseleri ise biyomedikal, elektrikelektronik, endüstriyel otomasyon, gıda, hayvan yetiştiriciliği, kimya, makine, matbaa, metal, mobilya, motorlu araçlar, tarım, tekstil, tesisat ve yenilenebilir enerji, bilişim, gemi yapımı, inşaat, kuyumculuk, metalürji, plastik, raylı sistemler, seramik cam, tarım ve uçak bakım alanları olarak belirlendi.
 

 

Hem sektörler hem liseliler kazanacak

 
Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu, yeni modelle özel meslek liselerinin ülke ekonomisine katkısını artırmayı hedeflediklerini belirtti. Şamlıoğlu, "Sektörlerden gelen taleplerle, kamunun ihtiyaçlarını harmanlayarak ihtiyaç olan alan ve dalları belirledik. Buralarda üretilen malların satışından elde edilecek gelir eğitim, öğretim ve yönetim hizmetlerinde kullanılacak" dedi.
 
 
Uygulamayla özel meslek liselerinde okuyan öğrencilerin eğitim öğretimin yanı sıra, yaklaşık asgari ücretli çalışan kadar para kazanmalarının önü açılıyor.
Kaynak: Sabah
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol