kapat ikonu

Limonda üretim yükseldi, fiyatlar aşağı çekildi

Muğla'da bu yıl limon üretimi geçen yıla göre yüzde 50'den fazla artarken, fiyatların da aşağı çekildiği belirtildi.

  • Sektörel
  • 10 Kasım 2018 14:17
  • Son Güncelleme: 10 Kasım 2018 14:28
Türkiye'deki narenciye üretimi ve ihracatında önemli bir konuma sahip olan Muğla'da bu sene limon üretiminin geçen seneye göre yüzde 50'den fazla artması, fiyatları düşürdü.
 
LİMON REKOLTESİ YÜZDE 50’DEN FAZLA ARTIŞ GÖSTERDİ
 
Geçen sene elverişsiz hava şartları sebebiyle rekoltesi düşen limonda bu sene üretimin yüzde 50 arttığı, fiyatların da düştüğü bildirildi. Türkiye'nin narenciye üretimi ve ihracatında önemli bir konumda bulunan Muğla'da geçen sene 35 bin ton olan limon rekoltesinin bu sene yüzde 50'den fazla artış gösterdiği duyuruldu.
 
LİMON DALINDA 50 KURUŞA KADAR DÜŞTÜ
 
Kentte, bu sene toplamda 80 bin ton civarında limon üretiminin gerçekleştirildiği ifade edilirken, ürünün kilogram fiyatının da dalında 50 kuruşa kadar düştüğü vurgulandı. Ortaca Ziraat Odası Başkanı Salim Çöllü, tarafından yapılan açıklamada, Muğla'nın, Ege Bölgesi'nde narenciye üretiminde en çok ürün yetiştiren şehir olduğunu dile getirdi.
 
1,5 TL’DEN 50 KURUŞA DÜŞTÜ
 
Muğla'da bu sene yaklaşık 250 bin ton narenciye üretildiğini kaydeden Çöllü, limon üreticisinin özellikle son senelerde önemli sıkıntılar yaşadığına dikkati çekti. Çöllü, bu sene limonun Muğla, Mersin ve Adana'da fazla olması sebebiyle fiyatının düştüğünü söyleyerek, geçen ay bahçede 1,5 Türk lirasına satılan limonun şu anda 50 kuruşa kadar düştüğünü açıkladı.
 
ARJANTİN’DEN RUSYA’YA TÜRKİYE’NİN YARI FİYATINA LİMON GİTTİ
 
Artık iç ve dış piyasada limon alımının olmadığını, Mersin'de mayer cinsi limonda 750 bin ton civarında bir üretim olunca iç ve dış piyasanın da tıkandığını aktaran Çöllü, bu sene İspanya ve Arjantin’de de limon üretiminin çok fazla olduğundan dolayı, Arjantin’den Rusya’ya Türkiye’nin yarı fiyatına limonun gemilerle gittiğini anlattı.
 
Bu sene limon üreticilerinin umduğunu bulamadığına işaret eden Çöllü, ağaçların dallarının kırmasına rağmen çoğu bahçede ürünün dalında kaldığına dikkati çekti.
 
Limonun bahçeden üreticiye ulaşması aşamasında ulaşım, paketleme, çeşitli girdi maliyetleri ve işçilik maliyetlerinin olduğunu ifade en Çöllü, "Bizim dalında 50 kuruşa aldığımız limon, tıra yüklenir yüklenmez 2,5 Türk lirası oluyor. Limon hâle girip pazara ulaşana kadar da fiyatı neredeyse 10 Türk lirasını buluyor. Arada kim ne kadar kazanıyor inanın biz de bilmiyoruz. Hem biz kazanamıyoruz, ürünlerimiz değerini bulmuyor hem de 50 kuruşa sattığımız ürünlerin fiyatı birden ateş pahası oluyor.’’ şeklinde konuştu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol