kapat ikonu

Limon ihracatı yüzde 25 arttı

Türkiye'den ocak-ekim döneminde 65 ülkeye 249 milyon dolarlık limon ihracatı yapılırken, Rusya’nın 55 milyon 330 bin dolarla dış satımda ilk sırayı aldığı belirtildi.

Türkiye'nin 10 aylık limon ihracatı, geçen senenin aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 25 artış göstererek 249 milyon dolara ulaştı.
 
GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 25 ARTIŞ
 
Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) verilerinden derlenen bilgiye göre, Türkiye'den 2017 yılında 295 milyon dolarlık limon ihracatı gerçekleşti. Geçen sene limon ihracatının 200 milyon dolarlık kısmı ocak-ekim döneminde gerçekleşirken, ihracatın bu yılın aynı döneminde yaklaşık yüzde 25 artış göstererek, 249 milyon 545 bin dolara dayandığı açıklandı.
 
LİMON İHRACATINDA İLK SIRAYI RUSYA ALDI
 
Dış satım miktar bazında ise yüzde 37 artarak 330 bin tondan 453 bin 207 tona yükseldi. Limon ihracatında ilk sırayı 55 milyon 330 bin dolarla Rusya alırken, bu ülkenin ardından 32 milyon 195 bin dolarla Irak ve 23 milyon 571 bin dolarla Romanya geldi.
 
Limon ihracatı yüzde 25 arttı-1
 
TÜRK NARENCİYESİ 65 ÜLKEDE SOFRALARI LEZZETLENDİRİYOR
 
Narenciye sektöründeki üretim artışının sevindirici olduğunu söyleyen Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, portakal ve mandalinanın yanında limon rekoltesinde de geçen seneye göre yaklaşık yüzde 50 arttığını dile getirdi. Uçak, Türk narenciyesinin 65 ülkede sofraları lezzetlendirdiğine dikkati çekerek, bu yıl ürün bolluğuna bağlı olarak fiyatların bir miktar düştüğünü anlattı.
 
350 MİLYON DOLARLIK İHRACAT HEDEFİ
 
Uçak, narenciye rekoltesinin dünya genelinde yüksek olduğuna işaret ederek, mevcut pazarlardaki artış sayesinde ihracatın yükseliş trendinde olduğunu vurguladı. Geçen yıla göre yüzde 25 oranında bir artışın söz konusu olduğunu hatırlatan Uçak, kütdiken çeşidinde hasadın başlaması ile birlikte limon ihracatının da artacağını ileri sürdü. Uçak, hasadı devam eden limonda yıl sonuna kadar 350 milyon dolarlık ihracatın gerçekleşeceğine inancının tam olduğunu ifade etti.
 
NARENCİYE ÜRÜNLERİNDE İÇ TÜKETİM DE ARTACAK
 
Akdeniz'e kıyısı olan illerde ihracatlık limon üretiminin fazla olduğunu, Mersin, Adana, Antalya, Hatay ve Muğla bölgesinde yetiştirilen limonlara yurt dışından yoğun talep geldiğini öne süren Uçak, havaların mevsim normallerine dönmesiyle birlikte hem limonda hem de diğer narenciye ürünlerinde iç tüketimin de artacağını kaydetti.
 
Uçak, Türkiye'nin farklı noktalarından İzmir Seferihisar'daki paketleme tesisine getirilen limonların, burada işçiler tarafından yapraklarından temizlendiğini bildirerek, suyla yıkandıktan sonra büyüklüklerine göre tasnif edildiğini aktardı. Uçak, tüm bu işlemlerin ardından kasalara konan limonların, tırlarla hem iç pazara hem de dış pazara gönderildiğini duyurdu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol