kapat ikonu

Langırt sevenlere müjde! Her yerde serbest

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ‘langırt’ isimli oyuncağın dolaşımını iş ve aile düzenini bozmadığı ayrıca zeka geliştirici özelliği bulunduğu gerekçesiyle serbest hale getirdi.

Langırt oyuncağının rulet ve tilt gibi oyun eşyalarından farklı olduğu ve onların arasında sayılmaması gerektiği düşünülerek Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın Gümrük Genel Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlandı.
 
Yapılan değişiklikle beraber artık ‘langırt’ tamamen serbest hale getirildi. Bundan sonra rulet ve tilt ile aynı sınıfta tutulmayacak olan langırt her yerde serbest olacak.
 
Tebliğde alınan ararla beraber, “kumar aracı” kapsamına alındığı için yıllar önce yasaklanan ancak pek çok vatandaşın oynadığı langırt tamamen serbest oldu.
 
Milliyet’in haberine göre, bu sene başında 1968 Tarihli ve 1072 Sayılı Rulet, Tilt, Langırt ve Benzeri Oyun Alet ve Makinaları Hakkında Kanun’un 1. maddesinde yer alan, “langırt” ibaresini iptal eden AYM; langırt makinesi bulundurma, çalıştırma, yurda sokma, imal etmeyi yasaklayan ve buna aykırı davrananlara 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilmesini düzenleyen kanun hükmünü, Anayasaya aykırı bulmuştu ve iptal etmişti.
 
Milliyet’in haberinden alınan bilgilere AYM kararında şu görüşlere yer verdi: Langırtın, daha çok el becerisine dayanan bir oyun olarak tanımlandığı belirtildi. Ayrıca demokratik toplumlarda teknolojinin gelişimiyle sayıları artan bilgi ve maharet artırıcı veya zeka geliştirici nitelikteki elektronik oyun alet ve makinelerinin, yetişkinler ve gençler tarafından eğlence amaçlı olarak yaygın şekilde kullanıldığı ifadesine de yer verildi.
 
Bu gibi oyun alet ve makinalarının kural olmaksızın serbest olduğu anımsatılan kararda, kumar oynamanın da suç olmaktan çıkarılıp kabahat olarak ifade edildiği üzerinde duruldu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol