kapat ikonu

Kusurlu Araçlar Trafikten Men Edilecek

Fabrika üretimi sırasında hatalı üretilen araçların trafikte sorun oluşturmaması adına yapılan çalışma ile trafikten men edilmesine karar verildi.

Fabrika üretimi sırasında hatalı üretilen araçların trafikte sorun oluşturmaması adına yapılan çalışma ile trafikten men edilmesine karar verildi.
 
Gelişmiş dünya ülkelerinde uygulanan trafik kurallarının tamamı bundan sonraki dönemde Türkiye'de aktif bir şekilde uygulanmaya devam edecek. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen kurallar çerçevesinde Resmi Gazete'de yayınlanan yeni yönetmelik araçlara teknik düzenlemeler getirecek.
 
Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı tarafından yapılan yeni açıklamalar çerçevesinde trafikte güvenliğin sağlanması için araçların güvenilir olduğundan emin olmak gerekecek. Özellikle üretici hatasının telafi edilmesi adına araç firmalarının gerekli özeni göstermeleri bekleniyor.
 
Bakanlık tarafından başlatılan yeni düzenlemeler sonrasında gönüllü geri çağırma sistemi hayata geçirilecek. Firmalar ürettikleri araçların denetimini yaparak herhangi bir hata ya da güvenlik eksikliğine yönelik önlemlerini almış olacaklar. Denetimlerle birlikte trafik güvenliğine katkı sağlanması amaçlanıyor.
 
Araç firmaları yönetmeliğin açıklanması ile birlikte internet sayfalarında sorgulama sistemi hayata geçirilecek. Kusurlu olarak üretilen araçların trafikten men edilmesi için çalışmalar devam edecek. Bakanlık tarafından onaylanan firmaların ilk olarak çalışmalara başlaması bekleniyor. Yapılan uyarılara rağmen araçlarını çağırmayan ve güvenliği tehlikeye atan firmalara çeşitli cezai işlemlerin uygulanacağı belirtildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol