kapat ikonu

Kurutmalık deposundan 50 milyon liralık katkı

Sebzelerin doğan yöntemlerle kurutulduğu Gaziantep'in Oğuzeli ilçesi, yıllık 50 milyon lira gelir sağlıyor.

  • Gündem
  • 06 Ekim 2018 23:05
  • Son Güncelleme: 06 Ekim 2018 23:21

Türkiye’nin “kurutmalık deposu” olarak nitelendirilen Gaziantep’in Oğuzeli ilçesi, sebzelerin doğal yöntemlerle kurutularak satışından yılda 50 milyon lira gelir sağlıyor.

Kurutmalık deposundan 50 milyon liralık katkı-1

Türkiye'nin kurutmalık deposu olarak bilinen Gaziantep’in Oğuzeli ilçesi, biber, kabak, patlıcan gibi sebzelerin doğal yöntemlerle kurutularak satışından yılda yaklaşık 50 milyon lira gelir sağlıyor. Kent merkezine 14 kilometre uzaklıktaki 30 bin nüfuslu ilçede hemen hemen her aile kurutmalık üreterek geçimini sağlıyor. Tarlalardan toplanan biber, kabak, patlıcan ve acurlar sokak aralarında temizlenerek içleri oyulduktan sonra iplere 50’şer adet dizilerek evlerin teraslarında veya boş arazilerde güneş altında kurumaya bırakılıyor.

Kurutmalık deposundan 50 milyon liralık katkı-2

30-40 YILLIK GEÇMİŞİ VAR

Kuruyan ürünler, dizili oldukları iplerle satışa sunuluyor. Oğuzeli Kaymakamı Eyup Gürdal, ilçeyle özdeşleşen kurutmalık üretiminin 30-40 yıllık geçmişi olduğunu söyledi.

SOSYAL MEDYA SAYESİNDE DAHA ÇOK REKLAM YAPILIYOR

Son yıllarda iletişim kanallarının gelişmesi ve sosyal medya sayesinde kurutmalığın daha çok reklamının yapıldığını belirten Gürdal, satışın bir kısmının sadece sosyal medya üzerinden olduğunu aktardı.

100 MİLYON KURUTMALIK

Gürdal, üretimin her geçen gün arttığını vurgulayarak, “Yılda 100 milyon adet kurutmalık üretmekteyiz. Bunun ilçemiz için ciddi bir gelir kaynağı olduğunu söyleyebiliriz. Çevre il ve ilçelerde yetişen ürünler de buraya getirilip kurutuluyor. Taze ürünün yüzde 60’ı buradan, geri kalanı ise çevreden sağlanıyor” diye konuştu.
 
ÜRÜNLER ELLERDE LEZZET BULUYOR
 
Bölgede yapılan kurutmalığın oldukça lezzetli olduğunu anlatan Gürdal, ürünlerin kadınların ellerinde lezzet bulduğunu anlattı. Gürdal, her geçen gün üretim hedeflerini artırdıklarını vurgulayarak, Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin yurt içi ve yurt dışında yaptığı tanıtım çalışmalarında kurutmalığı ön planda tutmasının ilçeleri için büyük avantaj olduğunu sözlerine ekledi.

Kurutmalık deposundan 50 milyon liralık katkı-3

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol