kapat ikonu

Küresel Ticaret Gerilimi Yavaşlamaya Başladı

İngiltere Merkez Bankası tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında küresel ticaret gerilimlerinde gözle görülür bir yavaşlamanın gerçekleştiği öğrenildi.

Son yıllarda küresel anlamda meydana gelen ticaret krizi ekonomileri olumsuz anlamda etkilemişti. Dünya ülkeleri tarafından ekonominin stabil hale getirilmesi ve bu gerilimin tamamlanması için son derece etkili çalışmalar başlatılmıştı. Son olarak İngiltere Merkez Bankası Başkanı olan Mark Varney konu hakkında yeni bir değerlendirmede bulundu. Küresel gerilimler çerçevesinde yapılan değerlendirmelerde olumlu gelişmelerin yaşandığı öğrenildi.
 
Küresel ekonomik büyümenin İngiltere açısından bu yıl ılımlı bir oranda artmasının beklentiler arasında olduğu ifade edildi. Bununla birlikte küresel ticaret geriliminin şimdilik kontrol altına alındığı ve yavaşladığı da gelen bilgiler arasında yer alıyor. İngiltere çapında yerel gerilimlerin devam ettiği ve bu durumun bir süre daha devam etmesinin beklendiği yeniden ifade edilenler arasında yer alıyor. İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkması konusunda parlamento bu konuda hayır oyunu kullanmış ve gerilimlerin bir parça daha yükselmesine neden olmuştu.
 
İlerleyen dönemler hakkında değerlendirmelerde bulunan BoE bu süreçte kısa vadeli dalgalanmaların devam etmesinin beklendiğini açıkladı. Tüketici taleplerine bakıldığı zaman düşüşün gerçekleştiği tek bir sektör oldu. Bu sektör ise konut sektörü olarak ifade edildi.
 
Gerilimlerin tam olarak ne zaman sonlanacağı ve sakin bir piyasanın hakim olacağı ise henüz bilinmiyor. İngiltere Merkez Bankası yapmış olduğu açıklamalarda yıl sonuna kadar büyüme tahminlerinin yüzde 1.2 seviyelerinden yükselerek yüzde 1.5 seviyelerine kadar çıkmasının planlandığını açıkladılar.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol