kapat ikonu

Küresel piyasaların gözü ABD seçimlerinde

Küresel piyasalarının odağında ABD'deki ara seçimler bulunuyor. Anketler, Demokratların ABD Temsilciler Meclisi'nin kontrolünü sağlayacağına işaret ediyor.

  • Piyasalar
  • 06 Kasım 2018 09:48
  • Son Güncelleme: 06 Kasım 2018 10:06
Piyasaların odağına ABD'deki ara seçimler iyice yerleşti. Yapılan son anketlerde, Demokratların ABD Temsilciler Meclisi'nin kontrolünü sağlayacağını gösteriyordu.
 
DEMOKRATLAR TEMSİLCİLER MECLİSİ'NDE, CUMHURİYETÇİLER DE SENATO'DA ÖNDE
 
Küresel piyasaların, ABD'de bugün gerçekleştirilecek ara seçimlere odaklandığı aktarılırken, son anketlerde, Demokratların ABD Temsilciler Meclisi'nin kontrolünü ele geçireceğine dair veriler yer alıyordu. Ancak Cumhuriyetçilerin Senato'daki çoğunluğu koruyacağı bekleniyor.
 
KÜRESEL PİYASALARIN GÖZÜ ABD’DE
 
ABD'de bugün ara seçimler gerçekleşecek. 2020 seçimleri öncesi hayati öneme sahip olan bu ara seçimleri küresel piyasalar yakından takip edecek. Yapılacak ara seçimlerde ABD Kongresi'nin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi'nin tamamı, Senato'daki 35 sandalye ve 36 eyaletin valisinin değişeceği kaydedildi. Yapılan son anketlerde, Demokrat Parti'nin Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu elde etmesi beklenirken, Senato'da ise Cumhuriyetçi Parti'nin mevcut çoğunluğunu koruyacağı hedefleniyor. Öte yandan seçime ilişkin ilk sonuçların yarın sabah alınacağı kaydedildi.
 
SEÇİMLER TRUMP İÇİN BÜYÜK ÖNEME SAHİP
 
2020 seçimleri öncesi, Trump’ın başkanlık dönemi boyunca bir nevi performansının da ölçüleceği nitelikte bir seçim olan ara seçimler, bu bakımdan büyük önem taşıyor. 2020 seçimlerini de etkileyecek olan bu seçimlerde Demokratların eski Başkanı Barrack Obama da geçtiğimiz günlerde mitinge katılıp Demokrat aday adına oy istemişti. Trump’ın aşırı milliyetçi tavırlarının olumsuz sonuçlar doğurduğu Demokratlar tarafından meydanlarda dile getiriliyor. Uzmanlar, Cumhuriyetçilerin Senato’da çoğunluğunu kaybetmesi durumunda Trump için kötü günlerin gelebileceğine işaret ediyor.
 
PETROL FİYATLARI ÜZERİNDE BASKI
 
Dün İran'a başlayan yaptırımların ikinci adımına karşın petrol fiyatlarının yükseliş eğiliminin sınırlı kaldığı görülürken, ABD Başkanı Donald Trump’ın petrol fiyatlarının yükselmesini istemediğini açıklaması ile birlikte Suudi Arabistan başta olmak üzere artan üretimlerin petrol fiyatları üzerinde baskıya sebep olduğu şeklinde yorumlanıyor.
 
BRENT PETROLÜN VARLİN FİYATI DÜŞÜŞE DEVAM ETTİ
 
Geçtiğimiz ay yaklaşık yüzde 10 oranında gerileyen Brent petrolün varil fiyatı, dünkü sınırlı yükselişe karşın düşüş trendi içinde kalmaya devam ederek 72,90 dolar seviyesinde olduğu görüldü.
 
ABD'de dün açıklanan hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) beklentilerin hafif üzerinde seyretmesinin ardından Dow Jones endeksi yüzde 0,76 ve S&P 500 endeksi yüzde 0,56 yükselirken, Nasdaq endeksinin ise yüzde 0,38 değer kaybettiği belirtildi.
 
ABD'de ara seçimlerinin sonucu ve Başkan Trump'ın seçimler ve İran yaptırımları ile ilgili açıklamalarının piyasaların yönünü belirleyeceği yorumunda bulunuyor.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol