kapat ikonu

Küresel Piyasalarda Dolar ve Hisseler Yükseldi

Uluslararası piyasalarda inceleme başlatılırken günün sonunda dolar yatırımcılarının kazandığı ve hisselerin kazandığı ortaya çıktı.

Uluslararası piyasalarda inceleme başlatılırken günün sonunda dolar yatırımcılarının kazandığı ve hisselerin kazandığı ortaya çıktı.
 
Asya'da meydana gelen sıçrama sonrasında Avrupa hisseleri de aynı oranda yükselmeye ve pozitif bir gelişme göstermeye başladı. Küresel hisse senetleri için bir anlamda kötü bir dönem yaşandığı ifade edilmişti. Ancak Asya'da meydana gelen sıçramaların ardından ABD endeks vadeli kontratların son derece yükselmesi olumlu bir gelişme olarak değerlendirildi. Dolar ve ABD hazine tahvil faizleri yaşanan olumlu gelişmelerin ardından yukarı yönlü bir hareket içerisine girdi.
 
ABD hisse senetlerinin dünden bu yana yukarı yönlü bir hareket içerisine girmesi ile bugünde aynı pozitif algıyı sürdürdüğü görüldü. Bu pozitiflik aynı zamanda madencilik ve enerji şirketlerinin de değer kazanmasına sebep oldu. Asya endekslerinin yükselmesi ile birlikte Japonya hisseleri olumlu yönde etkilendi. Yaşanan yükselişlerin bir anlamda ekonomistler tarafından gerçekleştirilen değerlendirmesi sonrasında piyasaları ilerleyen zamanlarda dalgalanmalara sebep olacak gibi görünüyor.
 
Bundan sonraki dönemde yarın açıklanması beklenen Apple Inc. kar açıklamasına dikkat kesildi. Aynı zamanda ABD dış ticaret açığı ve istihdam verilerinin açıklanması da ilerleyen dönemlerde piyasaları yakından etkileyecek gibi görünüyor. Açıklamaların ardından piyasaların biraz daha dalgalanmaları bekleniyor. Japonya Merkez Bankası geçtiğimiz günlerde teşvik programını değiştirmeyeceğini belirtti. 10 yıl vadeli tahvil faiz hedefini sıfır civarında tuttuğu için Asya piyasalarının da yükselişe geçtiği iddia ediliyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol