kapat ikonu

Kurbanlık fiyatları cep yakıyor

Kurban bayramının yaklaşması ile birlikte kurbanlık fiyatları da adeta cep yakıyor.

  • Gündem
  • 20 Temmuz 2017 12:48
  • Son Güncelleme: 20 Temmuz 2017 17:44
Kurban bayramının gelmesine çok az bir zaman kalmışken bu süreç içerisinde pek çok vatandaşın kurbanlık arayışlarına başladıkları belirlendi. Ancak ortaya çıkan tablo pek iç açıcı olmadığı için gündemde konu hakkında çeşitli tartışmalar ortaya çıktı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde birtakım yasaklar gündeme gelmeye başladı. Bu yasaklara göre düve kesiminin engellenmesine karar verildi. Asıl amaç hayvan sayısının artışını sağlamak ve bu çerçevede fiyatların yükseltilmesini engellemek olarak değerlendirildi. Ancak yapılan değerlendirmeler sonrasında besicilerin bu durumdan pek memnun olmadıkları ortaya çıktı.
 
Küçükbaş ve büyükbaş hayvanların kurbanlık fiyatlarının bu doğrultuda artması bekleniyor. Bunun ardından kurban bayramı için şimdiden pazarlıklar başlatıldı ancak ortaya çıkan fiyat tablosundan pek memnun kalınmadığı öğrenildi. Damızlık üretimlerin gerçekleşmesi ve ellerde kalan düvelerin büyümesini beklemek için en az bir sene beklemek zorunda kalan hayvan üreticilerinin bu durumdan son derece şikayetçi oldukları belirlendi.
 
Vatandaşların kurban alışverişlerini son güne bırakmamaları için gerekli uyarılar yapıldı. Önceden yapılacak pazarlıklar sonrasında yapılan değerlendirmeler sonrasında fiyatların daha uygun olabileceği ancak zaman geçtikçe fiyatlarında artacağı tahmin ediliyor. Bakanlığın duruma el atması ve farklı seçenekleri değerlendirmesi gerektiği belirtilirken bu süreç içerisinde kurban bayramının geçen yıllara göre daha hareketsiz ve durgun geçmesi beklenenler arasında yer alıyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol