kapat ikonu

Kurban derilerinin zararı çok büyük!

Kurban bayramının gelmesi ile birlikte kurbanlık derileri hakkında uyarılar yapılmaya başlandı.

Kurban bayramının gelmesi ile birlikte kurbanlık derileri hakkında uyarılar yapılmaya başlandı.
 
Kurban bayramının gelmesi ile birlikte yapılan çeşitli istatistikler sonrasında ortalama 3.5 milyon hayvanın kesimi yapılacak. Rakamların büyüklüğü dikkat çekerken bu süreçte kesilen hayvanların derileri de bazı kurumlara bağışlandığı gibi deri sektörünün gelişimi açısından da büyük önem teşkil ediyor. Deri sanayisi yetkilileri tarafından konu hakkında önemli bir açıklama yapıldı. Bu açıklama ile birlikte kurbanlık derilerinin doğru kesilmesinin ve yüzülmesinin ne kadar önemli olduğu bir kez daha gündeme taşınmış oldu.
 
Kurbanlık derilerinin yüzümü sırasında yapılan hataların bazıları derinin kullanımını engelliyor. Böyle bir durumda ekonomiye olan zararının da son derece büyük olduğu açıklandı. Yapılan açıklamaların ardından yanlış yüzme tekniği nedeniyle ortaya çıkabilecek maddi zararın 20 milyon lira olduğu tespit edildi. Deri sanayisinin oluşturacağı bu kaybın aynı zamanda ekonomiyi de olumsuz etkilediği öğrenildi. Çıkan derilerin bilinçsiz kişiler tarafından yanlış yüzülmesi, derilerin üzerinde yapılan et kesme işlemleri sonrasında deriye zarar verme ve zamanında tuzlanmadığı için derinin kokması kullanımını engelleyen çeşitli durumlar arasında yer alıyor.
 
Bu konuda deri sanayisinin umutlu olduğu bir süreç başladı. Deri hammaddesinin kolay ve uygun maliyetlere bulunmasının ardından sektörün gelişimi açısından son derece önemli bir adım olduğu tespit edildi. Bu yıl oluşacak 100 milyon liralık pazar içerisinde bilinçsiz kesimlerin 20 milyon liralık bir zarara sebep olabileceği öğrenildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol