kapat ikonu

Kurban Derileri Hakkında Uyarı

Kurban Bayramı gelirken kurban kesecek vatandaşlara deriler konusunda THK tarafından önemli uyarılar yapıldı.

Kurban Bayramı gelirken kurban kesecek vatandaşlara deriler konusunda THK tarafından önemli uyarılar yapıldı.
 
Her yıl kurban derilerinin büyük bir kısmını alan THK Başkanı bu yıl kurban bayramı öncesinde önemli uyarılarda bulundu. Türkiye'de kesilen kurbanlıkların derilerinin mali değerinin son derece yüksek olduğu ifade edildi. Bu süreçte her yıl yaklaşık 100 milyon liralık bir ekonomik değerin ortaya çıktığı ifade edildi.
 
Kesimden hemen sonra derilerin iş görebilmesi ve kullanılması adına tuzlanması gerektiği belirtildi. Havaların bu süreçte sıcak seyretmesi sebebiyle ilk birkaç saat içerisinde tuzlanmaması halinde derilerin kokmaya başlayacağı ve kullanılamaz hale geleceği ifade edildi.
 
Yapılan değerlendirmeler sonrasında şimdiye kadar her yıl Kurban Bayramında derilerin yüzde 60'lık kısmının boşa gittiği öğrenildi. Bunun üzerine kurban derilerinin hemen tuzlanması ve doğru yerlere bağışlanması gerektiği ifade edildi. THK'nın ise uzun yıllardan bu yana havacılık sektörü adına önemli çalışmalar ve yatırımlar gerçekleştirdikleri ve bunun üzerine gençlerin de her alanda desteklendiği ifade edildi. Bu konuda kurban keseceklere önemli uyarılar yapılmış oldu.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol