kapat ikonu

Kurallara uymayan balıkçılara ceza

Bakan Pakdemirli, sürdürülebilir balıkçılık için kurallara uymayanlara göz açtırmadıklarını açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, sürdürülebilir balıkçılık için kurallara uymayanlara göz açtırmadıklarının altını çizdi.
 
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 1 Eylül 2018'de balıkçılık av sezonunun Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla İstanbul'da açıldığını hatırlattı.
 
EKİPLLER 24 SAAT HIZ KESMEDEN ÇALIŞMALARA DEVAM EDİYOR
 
Bakan Pakdemirli su ürünleri kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir balıkçılığın sağlanabilmesi amacıyla balıkçılara yönelik denetimlerin sıkı bir şekilde sürdüğünü ifade ederek, sezonun açılmasıyla birlikte su ürünleri kontrol ekiplerinin denizlerde, karaya çıkış noktalarında, nakil güzergâhlarında, balık hâllerinde ve perakende satış yerlerinde denetim faaliyetlerine mesai mefhumu gözetmeksizin 24 saat esasına dayalı olarak hız kesmeden devam ettiklerini bildirdi.
 
SAHİL GÜVENLİK, JANDARMA VE EMNİYET DE DENETİMLERDE
 
Denetimlerde avlanılan türlerin yanında bu türlerin yasal avlanma boyutlarına, av sahalarına, kullanılan av araçlarına ve ruhsat belgelere ilişkin hususların da denetlendiğini kaydeden Pakdemirli, bakanlık ekiplerinin yanı sıra Sahil Güvenlik Komutanlığı, Jandarma ve Emniyet kuvvetlerinin de denetimlerde etkin rol oynadığını açıkladı.
 
9 AYDA 11 MİLYON LİRA İDARİ CEZA
 
Bakan Pakdemirli, sürdürülebilir balıkçılık için kurallara uymayan balıkçılara göz açtırmadıklarını ifade ederek bakanlığın ve Sahil Güvenlik Komutanlığının, 2018'in 9 ayında 5 bin 944 gerçek ve tüzel kişiye toplam 11 milyon 523 bin lira idari para cezası uyguladığı bilgisini paylaştı.
 
GEÇEN YIL 10 MİLYON LİRALIK CEZA KESİLMİŞTİ
 
Balıkçılık sezonunun açıldığı 1 Eylül'den aynı ayın sonuna kadar 7 bin 28 denetim yapıldığını, bu denetimlerde 1 milyon 267 bin liralık ceza uygulandığını kaydeden Bakan Bekir Pakdemirli, geçen yıl yapılan 94 bin 537 denetimde ise 6 bin 227 gerçek ve tüzel kişiye toplam 10 milyon 104 bin lira idari para cezası verildiğini bildirdi.
 
1 Eylül'de Sarıyer Kireçburnu Balıkçı Barınağı'ndaki törenin ardından balıkçılık sezonunun açılışını gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, ''Habib Reis 4'' adlı balıkçı teknesine binerek denize açılmıştı. Erdoğan burada bir süre balıkçılarla seyahat ettikten sonra balıkçılık kurallarının önemine vurgu yapmıştı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol