kapat ikonu

Kullanılmayan maden sahaları aramaya mı açılıyor?

Kullanımını bitirmiş maden sahaları hükümet yetkilileri tarafından armaya açılıyor.

  • Gündem
  • 12 Haziran 2021 16:18
  • Son Güncelleme: 12 Haziran 2021 16:25

Eski maden sahaları hükümet yetkilileri tarafından armaya açılması planlanıyor. Günlerdir farlı şehirlerden gelen yeni keşfedilen maden ve kullanımı tamamlanmış maden sahalarında petrol bulunması maden sahalarının yeniden kullanıma açılması kararını aldırdı.

Geçtiğimiz günlerde bulunan altın rezerv haberleri yine kapatılan maden sahalarında petrol bulunmasına karşın hükümet yetkililerini harekete geçirdi. Bu değerli alanların kullanıma geçirme kararı alındı. Peki eski maden sahaları armaya mı açılıyor? Yoksa ihale mi olacak işte konunun detayları…

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü(MAPEG), hukuki durumları sona eren adet maden sahasının yeniden aramaya açılacağı duyurdu.

Resmi gazetede bugün yayınlanan ilana göre, 641 maden sahasının bugünden itibaren en az 15 gün süre ileMAPEG’in internet sitesi www.mapeg.gov.tr adresinde ilan edileceği belirtildi.

Başvurular nereden yapılacak?

641 adet maden sahası için başvurular, MAPEG’in www.mapeg.gov.tr internet adresi üzerinden açıklanan tarihlerde ve Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü İhale Komisyonu’na doğrudan yapılacak.

Maden sahaları için ihale nasıl yapılacak?

Söz konusu olan maden sahaları için ihale belirlenen tarihler içinde başvurular alınacak. Başvurusu bulunmayan ihaleler için bir sonraki tarihe ertelenecek yine başvuru olmaması halinde aynı sitede bir aylığına ilana çıkartılacak ve bu süre zarfında talep olmasında belirlenen fiyat ile ihalesi yapılacak.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol