kapat ikonu

Küçük otellere 500 bin TL’ye kadar yenileme kredisi verilecek

ATSO, Ziraat Bankası ortaklığında küçük otellere 6 ay ödemesiz 500 bin TL’ye kadar yenileme kredisi verilmesi yönünde bir çalışma başlattığını duyurdu.

  • Kredi
  • 13 Şubat 2019 12:48
  • Son Güncelleme: 13 Şubat 2019 13:17
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Antalya'da tarım arazilerinin imara açıldığını, konut inşa edildiğini anımsatarak, müteahhitlerin elindeki konut stoğunu eritmek için kampanya yaptıklarını bildirdi.
 
500 bin TL’ye kadar küçük otellere renovasyon kredisi, yenileme kredisi ile ilgili çalışmaların olduğundan bahseden Çetin, yüzde 0,98 oranla konut kredisinin, 6 ay ödemesiz 500 bin TL’ye kadar da küçük otellerin yenilenmesiyle ilgili bir renovasyon kredisi çalışması yapıldığını belirterek, bu şekilde konut stoğunun bir bölümünün eritilebileceğini ifade etti.
 
Yaş meyve sebzenin neredeyse yüzde 15-20’si paketleme esnasında zayi oluyor
 
Çetin, yaş meyve sebzenin neredeyse yüzde 15-20'sinin paketleme esnasında, ayrıştırılırken zayi olduğuna dikkati çekerek, asıl bu konuda çalışmalar yapılması gerektiğinin altını çizdi. Fiyatların özellikle marketlerde çok yüksek olduğunu vurgulayan Çetin, buraların denetlenmesi gerektiğini savunarak, ATSO İnovasyon Merkezi'ni, inovasyon alanına, hayallerin, fikirlerin prototipe döndüğü bir alana dönüştürdüklerini öne sürdü. Çetin, bugün sanayide en büyük problemin prototip oluşturmak olduğuna işaret ederek, bu kapsamda üç atölye oluşturduklarını açıkladı.
 
Kullanıcıların talepleriyle araç parkı genişletilecek
 
Elektronik, yazılım ve mekanik atölyelerinin hepsinde de temel prototipleme için gerekli olan araç ve edevatların bulunduğuna değinen Çetin, bundan sonraki dönemde tamamen kullanıcıların talepleriyle araç parkının genişletileceğini ilan ederek, burasının temel gereksinimin, bir prototip oluşturacağı yer olacağını söyledi.
 
Robotik takımların kullanılması adına üç boyutlu yazıcı alındı
 
Çetin, ilk başlarken üç boyutlu yazıcıyı aldıklarını, robotik takımların kullanması adına bunların alındığını vurgulayarak, bir üstünün metal üç yazıcı olduğunu, bütçesi hazırlandığında onun da alınacağını aktardı.
 
Çok cuzi paralar alınıyor
 
Merkez toplamda bir milyon TL’nin üzerinde bir maliyet olduğunu belirten Çetin, kullanıcılar bulunduğunu ve günlük, aylık ve yıllık kullanımlar şeklinde abone olunabilindiğini açıklayarak, çok cuzi paralar alındığını, günlük 10 TL, aylık 20 TL, yıllık ise 120 TL alındığını bildirdi. Çetin, 24 saat açık ve özellikle yazılımcıların geceleri de çalışabildiğine işaret ederek, aylık ve yıllık kullanıcıların bir kartla 24 saat kullanabildiğini kaydederek, geceleri yalnızca iş sağlığı güvenliği açısından mekanik atölyesi kapalı olduğunu ve üyelerin etkinlik ve eğitimlerden ücretsiz yararlanabildiğini aktardı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol