kapat ikonu

Kripto Paraların Ulusal Paraların Yerini Tutamayacağı Düşünülüyor

Çin Merkez Bankası tarafından yapılan değerlendirmelerin ardından kripto paraların ulusal paraların yerini tutamayacağı düşünülüyor.

Çin Merkez Bankası tarafından yapılan değerlendirmelerin ardından kripto paraların ulusal paraların yerini tutamayacağı düşünülüyor.
 
Çin Merkez Bankası bir süredir kripto paraların yükselişini ve gidişatını inceliyordu. Bu incelemelerin ardından blockchain sektörünün ortaya çıkan spekülasyonlar, manipülasyonlardan ve yasa dışı finansmanlardan dolayı çeşitli dalgalanmalar yaşamaları dikkat çekmişti. Tüm bu dalgalanmalar incelemeye alındı.
 
Çin Merkez Bankası tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında kripto paraların geleceği bir kez daha incelemeye alındı. Kripto paraların ilerleyen yıllarda ulusal para birimlerinin yerine kullanılacağı düşünülmüştü. Bunun üzerine Çin Merkez Bankası yetkililerinin farklı fikirde olduğu ifade ediliyor.
 
Ulusal Para Birimlerinin Yerini Tutamaz
 
Ortaya çıkan finansmanlar çerçevesinde kripto paraların her ne kadar gelişme sağlanırsa sağlansın kripto paraların yerini tutamayacağı dile getirildi. Çin genel olarak Bitcoin madenciliğinin merkezi haline gelmişti. Buna rağmen yetkililer geçtiğimiz yıl Bitcoin'in yükseliş göstermesi göz önünde bulundurulurken kripto para birimlerinde sert önlemlerin alınması son derece dikkat çekti. Hükümetin denetime başlamasının asıl sebebi ile finansal anlamda risklere engel olunması amacıyla gerçekleştirildiği dile getirildi. Kripto para çalışmalarına bakıldığı zaman paralarda halka arzı ilgilendiren durumlara özellikle dikkat çekildiği belirtildi. Kripto para birimlerine bakıldığı zaman uygulamaların ulusal para birimlerini çiğnememesi gerektiği ve gerçeğe dayanması gerektiği özellikle belirtildi.
 
Yapılan değerlendirmelerde kripto paraların aslında para öz değerinin bulunmadığı ve para arzı esnekliğinden uzak olduğu özellikle ifade ediliyor. Sırf bu nedenden dolayı ulusal para birimlerinin yerini tutamayacağı düşünülüyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol