kapat ikonu

Krediyi Çeken Kişi Ölürse Kefillerin Sorumlulukları Nelerdir?

Kredi borcu olan kişinin hayatını kaybetmesi halinde geride kalan kefillerin kalan krediyi ödeyip ödemeyeceği merak konusu oldu. Borcu ödememek için izlenmesi gereken yöntemler bulunuyor.

  • Kredi
  • 25 Mayıs 2019 22:19
Günümüzde nakit ve toplu paraya ulaşmanın en güvenilir ve etkili yolu bankalardan kredi çekmek olarak ifade edilir. Bankaların işleyişi müşterilerin istekleri doğrultusunda kredi vermek olarak tanımlanmaktadır. Talepte bulunulan kredinin çeşidi, tutarı ve ödeme yöntemlerine göre kredi süreci ya daha kolay bir şekilde gerçekleşebilir ya da bu süreç bazı zorluklara gebe olabilir.
 
Genellikle bankalar kredi verdikleri müşterilere güvenmek isterler. Maddi durumu iyi olan ve kredi geçmişi yüksek olan kişilere zorluk çıkarmadan kredi verilirken bazı müşterilerin siciline ve gelir durumuna bakılarak ödemeleri garanti altına almak adına kefil sistemi gündeme gelebilir. Bu durumda kefiller borçlunun borcunu ödemediği durumlarda başvurulan kişiler olarak ifade edilir.
 
Borçlu Ölürse Kefiller Mi Borcu Ödeyecek?
 
Bankalar bu durumlarda da çeşitli önlemler alırlar. Yaşanabilecek sağlık sorunlarını göz önünde bulundurarak özellikle 60 yaş üzerindeki kişilere hayat sigortası yaptırmayı zorunlu kılarlar. Ancak 30 yaşında birisinin de bu zorunluluğu olmasa bile bankalar sigortayı zorunlu hale getirirler.
 
Borçlu olan kişinin ölmesi halinde sigorta tarafından kalan tüm taksitler bankaya eksiksiz bir şekilde ödenir. Ödenen tüm taksitlerde bankadan iade alınabilir. Bunun için yapılacak birtakım adımlar bulunu. Kişinin ölüm belgesi çıkartılmalı ve bankaya bu belge ile başvuru yapılmalıdır. Ardından ölen kişinin veraset intikal belgesi alınarak yine müracaat işlemi gerçekleştirilir.
 
Hayat sigortası yapılmamışsa kefiller bir avukat eşliğinde reddi miras yapabilirler. Böylece herhangi bir ödeme zorunlulukları bulunmadığı için rahat bir nefes alabilirler. Ancak reddi miras yapmak için geçerli olan yasal süreç 3 ay olarak belirlenmiştir. Aksi takdirde geçerli olmayacaktır.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol