kapat ikonu

Kredisi devam eden konut kredisi ve konut devri! Kredi ile alınan konutun devri nasıl yapılır?

Ev sahibi olmak isteyen pek çok vatandaş banka kredisi kullanarak konut sahibi oluyor. Son zamanlarda merak edilen konu ise kredisi olan konut nasıl devredilir.

  • Kredi
  • 13 Şubat 2020 23:10
  • Son Güncelleme: 13 Şubat 2020 23:13

Günümüzde pek çok vatandaş ev sahibi olmak için banka kredisi kullanıyor. Ancak kredi faizlerinin çok yüksek olması ev sahiplerini uzun süre borç ödemeye mahkum ediyor. Ekonomik darlığa düşen ve evini satmak isteyen vatandaşlar kredisi devam eden evlerini nasıl satacaklarını düşünüyor. İşte kredisi devam eden konut kredisi ve konut devri ile ilgili detaylar…

KREDİLİ KONUTU VE KREDİSİNİ DEVRETMEK MÜMKÜN MÜ?

Konut kredisi krediyi kullanan kişi adına günün koşullarına yani faiz oranı, kredi notu, piyasa koşulları vb. durumlar dikkate alınarak düzenlenir ve vadeye göre uzun bir zamana yayılır. Bu sebepten dolayı kredi çekilirken ki mevcut koşullar ile değişen zamanda oluşan koşullar aynı olamayacağı için konut kredisi farklı birine devredilemez. Konut kredileri çekilirken bankalar konuta ipotek koyduklarından dolayı borç bitip ipotek kaldırılana kadar konutun devri de mümkün değildir. Bu uygulama birinci dereceden akrabalık bağı olan anne, baba, çocuk, eş vb. kişiler için de geçerlidir.

KONUT KREDİSİ DEVAM EDEN BİR EV SATILABİLİR Mİ?

Konut kredisi çekilirken ilgili banka satın alınan evin üzerine ipotek koyar. Kredi borcunun tamamı kapatılmadan koyulan bu ipotek de kaldırılamaz. Satış olabilmesi için ilk olarak borcun ödenmesi ve konulan ipoteğin tapu dairesinden kaldırılması gerekir.

Üzerinde ipotek bulunan bir konutun satışı mümkün değildir. İpotekli bir evi satın almak isteyen biri ya borcun ödemesini tamamen nakit olarak yapar ve ipoteği kaldırır ya da başka bir bankadan kredi kullanarak mevcut ipoteği kaldırır.

Sonuç olarak, kredisi devam eden bir evin satışı ancak borcun kapatılıp ipoteğin kaldırılması ile mümkündür. Bir başka yol da başka bir bankadan kredi kullanarak mevcut bankanın borcu ödenmeli ve ipoteği kaldırması gerekir.

KREDİSİ DEVAM EDEN EVİN SATIŞI İÇİN KULLANILAN KREDİ FAİZİ AYNI OLUR MU?

Konut kredisi kullanılarak satın alınan evin kredi faiz oranı ile bir başka bankadan kredi çekilerek borcun kapatılması ve ipoteğin kaldırılması sırasında kullanılan kredi faiz oranı aynı olmaz. Kredi faiz oranları zamana göre değişiklik gösterir. Evi ilk satın alırken ve sonraki satışta bankanın mevcut kredi faiz oranı ne ise onun üzerinde kredi faizi uygulanır. Ev alırken kullanılan faiz oranı düşük, satarken kullanılan faiz oranı yüksek ise ev sahibi ciddi manada zarara uğrar.

ERKEN KAPATILAN KONUT KREDİLERİ İÇİN ERKEN ÖDEME CEZASI OLUR MU?

Konut kredisi kullanan kişi, kredi sözleşmenizde yer alan vadeden önce kredisinin tamamını ödeyip borcunu kapatabilir. Ancak bu durumda banka kredisi kullanırken sözleşmede yer alan erken ödeme cezası olarak belirtilen miktar ceza olarak ödenir. Erken ödeme cezası, 36 aydan az kalan vadeler için kalan anaparanın en fazla %1’i, 36 aydan uzun olan vadeler için ise kalan anaparanın en fazla %2’si olarak alınmaktadır.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol