kapat ikonu

Kredili Mevduat Hesabına İcra Gelir Mi?

Vadesiz hesaplara tanınmış olan bir kredi türü olan kredili mevduat hesabının ödenmemesi halinde icra işlemlerinin başlatılıp başlatılmayacağı merak konusu oldu.

  • Kredi
  • 09 Kasım 2018 17:19
Vadesiz hesaplara tanınmış olan bir kredi türü olan kredili mevduat hesabının ödenmemesi halinde icra işlemlerinin başlatılıp başlatılmayacağı merak konusu oldu.
 
Kredili mevduat hesabı vadesiz hesaplar için kullanılmaktadır. Vadesiz hesaplar için tanınan kredi türü pek çok kişi tarafından kullanılmaktadır. Bankalar tarafından maaş alan müşterilerin banka hesaplarına tanınan kredi miktarının genellikle 250 lira ile 5 bin lira arasında değişebileceği ifade edildi.
 
Kredili mevduat hesabı genel olarak neredeyse tüm bankaların sunmuş olduğu önemli bir hizmetti. Bankalar arasında hizmetin ismi değişiklik gösterebilir ancak verilen hizmet türü neredeyse aynıdır. Bankalar tarafından maaş kartınıza hesaplanan belirli miktardaki limit kişi tarafından istenildiği takdirde sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Belirlenen tutarın tamamı çekilebileceği gibi belirli taksitlerle de çekilebileceği ifade ediliyor. Havale ve EFT gibi işlemlerinde bu hesap üzerinden yapılması mümkün kılınmıştır.
 
Kredili mevduat hesabından çekilen tutar maaştan bir süre sonra maaşın yatması ile birlikte tahsil edilebilmektedir. Ancak maaş kartına para yatırılmadığı ve ödeme gününün geçmesinin ardından yeniden mevduat hesabından para çekmek mümkün olmayacaktır. Bankaların işlem süreleri ve yaptıkları çalışmalar farklılık gösterebilir. Bunun üzerine ilk ay ödeme yapılmaması halinde kullanıma kapatılabilir. Ardından belirlenen iki aylık süreçte ihtar gönderilir. Borcun kapatılması için banka tarafından gerekli uyarılar yapılır. sonrasında hukuki süreç başlatılır ve gerekirse icra işlemleri gerçekleştirilebilir.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol