kapat ikonu

Kredi Yapılandırma Kanunu Resmi Gazete’de!

Borcu olan çiftçilere yönelik sevindirici haber geldi. Çiftçiler ister peşin isterse de 5 eşit taksitle borcunu ödeyebilecek. Peki kredi yapılandırma faizi ne kadar? İşte detaylar...

  • Kredi
  • 08 Mart 2017 17:17

Borçlarını yeniden yapılandırmak isteyen çiftçilere büyük müjde! Karar Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Çiftçiler yüzde 5 faiz oranıyla borçlarını yapılandırabilecekler.

Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası tarafından kullandırılan tarımsal kredi borçları, vadesini takip eden tarihten itibaren yüzde 11 faiz oranıyla yeniden yapılandırılacak. Yani borcu olan çiftçiler yüzde 5 faiz ödeyerek rahat bir nefes alabilecek.

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan kanun değişikliğine göre, bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin Kanun Hükmünde Kararnamelerde düzenlemeye gidildi. Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası, 31 Aralık 2016 tarihi itibarıyla tarımsal kredi borçlarını, bugünden başlayarak 3 ay içinde başvurulması şartıyla tekrar yapılandıracak.

Yapılandırılacak olan tutar, tüm kredi borcunun vadesini takip tarihten başlayarak yapılandırma tarihine kadar yıllık %11 faiz oranı karşılığında yeniden hesaplanacak.

Borcu olan çiftçiler, kredi borcunun vadesinin başladığı tarihten yapılandırma tarihine kadar yüzde 5 oranında sabit faiz ödeyecekler.

Toplam borç tutarını taksitlendirmek isteyenler ise ilk taksiti Ekim ayı sonunda olmak üzere 5 eşit taksitte ödeyebilecek. Dolayısıyla yapılandırmak üzere belirlenen taksitlere yüzde 11 oranında faiz uygulanacak. Borç tutarının tamamını tek seferde ödemek isteyenlere ise herhangi bir faiz işlemi uygulanmayacak.

Bu doğrultuda geçmiş yıllara ait borcu olan çiftçilere bir kez daha borçlarını yapılandırma hakkı tanınıyor. Son başvuru tarihinden önce en yakın Ziraat Bankası şubesine uğrayarak borcunuzu kolayca yapılandırabilirsiniz. Fakat diğer tüm kredi yapılandırma işlemlerinde olduğu gibi çiftçi kredileri için de belli bir miktarda faiz uygulamaktadır. Yapılandırılacak olan tutar yüzde 11 faiz oranı dikkate alınarak tekrar hesaplanacak.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol