kapat ikonu

Kredi Notunun Sıfır Olması Ne Anlama Geliyor?

Kredi notu kredi almak için çok önemliyken kredi notunun sıfır olması tam olarak ne anlama geliyor biliyor musunuz?

  • Kredi
  • 19 Mayıs 2019 23:34
Bankaların kredi işlemlerini başlatmadan önce tüketicilerin kredi notlarını çok dikkate alıyorlar. Bu süreç içerisinde olumsuz olan kredi notları bankaların güvenlik algısını olumsuz anlamda etkilediği için olumsuz sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Kredi notu genellikle 0 ile 1900 arasında değişiklik göstermektedir. Kredi notu yüksek olan kişiler bankalarla yaptıkları mali işlemler sırasında olumlu sonuçlar aldıkları için süreci daha olumlu bir şekilde atlatıyorlar.
 
Kredi notu 1200 puan üzerinde olan kişiler genellikle bankalarda istedikleri miktarlarda kredi çekerken büyük sorunlar yaşamamaktadır. Kredi notu düştükçe bankaların verdiği olumlu yanıtlar giderek azalmaya başlıyor.
 
Sıfır Kredi Notu Ne Demek?
 
Kredi notunun sıfır olması farklı anlamlara gelebilir. Sıfır demek kişinin kredi notunun şimdiye kadar hiç hesaplanmadığı anlamına geliyor. Bu da kişinin şimdiye kadar bankalarla hiç işlem yapmadığını ve bankalarla işi olmadığı anlamına gelmektedir. Daha önce kredi çekmemiş ve hiç kredi kartı kullanmamış bir kişi olduğunu söylemek mümkündür.
 
Kredi notu sıfır olan kişiler özellikle kredi başvurusu yaptıkları zaman ciddi sorunlar yaşamaktadırlar. Bu durumda kredi botu sıfır olan kişilerin kredi çekebilmek ve olumlu yanıt alabilmek için kredi kartı kullanmaları akıllıca bir çözüm olacaktır. Bu sayede kredi notu hesaplanmaya başlayacaktır. Kredi notu sıfır olan kişiler bankalara bazı güvenceler vermek zorunda kalıyorlar. Bunun için kredi çekmek isteyen kişilerin kefil bulmaları ve bankayı bu şekilde ikna etmeleri gerekiyor. Alacakları krediyi geri ödeyememeleri halinde güvence vermek adına ipotek ettirmeleri gerekiyor. Böylece bankalara bir güvence vermiş olacaklar.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol